Doç. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri, Girne Amerikan Ünivesitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi, Habitat Araştırma Merkezi müdürü ve Kentsizleşme Tasarım Stüdyosu eş-yürütücüsü, aynı zamanda permakültür tasarımcısıdır. Doktora eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Kent Hakkı alanında tamamlamıştır. Amerika’da New York Devlet Üniversitesi Binghamton’da Fulbright Araştırmacısı olarak (2006), İngiltere Canterbury’de ziyaretçi öğretim üyesi olarak (2011) ve New York Kent Üniversitesi’nde Ziyaretçi Araştırmacı olarak (2018) bulunmuştur. Kent hakkı, kentsel sosyal hareketler, tasarım eğitimi ve kentsel dönüşüm hakkında ulusal ve uluslararası yayınları bulunmaktadır.

SZS

Toplam Yazı

2

Takipçiler

1

Yazara Ait İçerikler:

  • Kentten Daha Fazlası İçin Kentsel Toplumsal Hareketler

    Farklı alanlarda ve platformlarda yürütülen kentsel toplumsal hareketler, özgür, barışçıl ve adil yaşam hakkından toplanma ve ifade özgürlüğüne, konut ve barınma hakkından iş güvenliğine, çevre hareketlerinden gıda güvenliğine, ortak hafıza mekanlarının ve müştereklerin korunmasından kendini yönetmeye kadar pek çok konuda haykırış ve talepleri içerebiliyor.

  • Geçiş Hareketi ve Geçiş Kentleri

    Geçiş hareketi, tepe petrol (peak oil) sorununa, iklim değişikliğine ve aşırı büyümeye dayalı bir ekonomik sistem ve bunlardan kaynaklanan problemlere karşı, dirençli, kendi kendine yetebilen topluluklar oluşturmayı; bugünkü tüketim toplumundan bu yeni topluma geçiş sürecini ifade eder.