4.İstanbul Tasarım Bienali 22 Eylül'de Ziyarete Açılıyor

İKSV tarafından düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu temasıyla 22 Eylül Cumartesi günü ziyarete açılıyor.

Küratörlüğünü Jan Boelen’in yaptığı 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde bu yıl tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, altı kıtadan 100’ün üzerinde katılımcının projeleri yer alıyor.

Bienal 4 Kasım’a kadar ücretsiz olarak Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul olmak üzere altı farklı mekanda gezilebilecek.

Bugün Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Jan Boelen ile yardımcı küratör Vera Sacchettive ve asistan küratör Nadine Botha, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi.

Vicien Tauchman'ın tekstil işçilerinin günlük rutinlerini ele aldığı sosyal tasarım egzersizi ile başlayan toplantıda Jan Boelen, Okullar Okulu temasıyla tasarım sorunlarına cevaplar önerilmediğini, yalnızca önceden belirlenmiş sınırlamalara eleştirel bir bakış geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bienalin merakı, farklı bakış açılarını ve değişimleri teşvik edecek süreç odaklı bir yaklaşımla bilgi üretimine odaklandığının altını çizdi.

Etiketler: