Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi Kitabı Yayında

Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın, Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu projeleri kapsamında hazırlanan "Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi" adlı kitabı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve YEM Yayın işbirliğiyle yayımlandı.

20 Mayıs – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde yer alan ve koordinasyonunu İKSV’nin üstlendiği Türkiye Pavyonu’nun küratörleri Sevince Bayrak ve Oral Göktaş, Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi’nde, mimarlığın odağını âtıl yapıların yeniden kullanımına doğru kaydırarak mimarlığa taze bir bakış açısı getiriyor.

Sevince Bayrak ve Oral Göktaş tarafından hazırlanan kitap açık çağrı ile toplanan hayalet hikâyelerinden örnekleri, sergi tasarımını ve Sevince Bayrak’ın manifesto maddelerinden yola çıkarak yazdığı metni içeriyor. Kitabın tasarımı, projenin grafik tasarımından da sorumlu olan Esen Karol’a ait.

Kitabın İngilizce cildi 18. Venedik Mimarlık Bienali mağazalarından, ListLab’in web sitesinden ya da anlaşmalı tedarikçilerinden bulunabilir. Kitabın Türkçesi ise YEM Kitabevi başta olmak üzere seçili kitabevlerinde ve İKSV’nin çevrimiçi mağazası olan magaza.iksv.org’da satışta.

Etiketler: