Ağa Han Mimarlık Ödülü, 2023 - 2025 Dönemi Yürütme Komitesini Açıkladı

GÖKÇE ARAS ENGİN

1977 yılında kurulan Ağa Han Mimarlık Ödülü, her üç yılda bir mimarlık, planlama uygulamaları, tarihi koruma ve peyzaj mimarlığı alanlarında yeni mükemmellik standartları belirleyen projelere veriliyor.

Ödül, yerel kaynakları ve uygun teknolojiyi yenilikçi yollarla kullanan ve başka yerlerde benzer çabalara ilham vermesi muhtemel olan ve en geniş mimari müdahale yelpazesini temsil eden projeleri arıyor. Dünyanın her yerinden projelerin katılımına açık olan ödüle başvurmak için yapının Müslümanların çoğunluğu oluşturduğu toplumların ihtiyaçlarını ve isteklerini başarıyla karşılaması gerekiyor.

Proje başvuruları için uygunluk kriterlerini belirlemek, ortaya çıkan öncelikler ve sorunlara yanıt olarak tematik yönlendirme sağlamak ve ödülün geleceği için planlar geliştirmek üzere her döngüde yeni bir yürütme komitesi oluşturuluyor. Bu komitenin en önemli görevlerinden biri ise aday gösterilen projeler arasından ödül alan kişileri seçecek olan bağımsız bir jüri seçmek.

Projelerin kabul edilmeye başlandığı Ağa Han Mimarlık Ödülü 2023 - 2025 dönemi yürütme komitesinin başkanlığını Ağa Han yürütüyor. Direktörlüğünü Farrokh Derakhshani’nin yaptığı yürütme komitesinin diğer üyeleri ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor:

Meisa Batayneh / Baş Mimar, Kurucu, maisam mimarları ve mühendisleri, Amman, Ürdün
Souleymane Bachir Diagne / Fransızca ve Felsefe Bölümlerinde Profesör, Columbia Üniversitesi, New York, ABD
Lesley Lokko / Kurucu ve Direktör, Afrika Vadeli İşlemler Enstitüsü, Accra, Gana
Gülru Necipoğlu / Ağa Han İslam Mimarisi Programı Direktörü ve Profesör, Harvard Üniversitesi, Cambridge, ABD
Hashim Sarkis / Dekan, Mimarlık ve Planlama Okulu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Cambridge, ABD
Sarah M. Whiting / Dekan, Tasarım Enstitüsü, Harvard Üniversitesi, Cambridge, ABD

Yürütme komitesinin açıklandığı toplantıda Prenses Zahra Ağa Han şunları söyledi: "Ödül, yapılı çevrenin karşı karşıya olduğu temel sorunların belirlenmesinde ve bu endişeleri giderecek ilgili projelerin seçilmesinde ön saflarda yer aldığında çok etkili oldu. İklim değişikliği ve çevresel bozulmanın getirdiği zorluklar jeopolitik değişimler, göç, doğal afetler ve hızlı kentleşmeyle iç içe geçmiş durumda. Bu nedenle yürütme komitesi üyelerini bu döngüde altyapı, iklim değişikliği konularını ve sivil toplum aktörlerinin nasıl yaşadığımızı, çalıştığımızı ve eğlendiğimizi şekillendirmedeki önemli rolünü vurgulamaya davet ediyorum.”

Yürütme komitesi direktörü Farrokh Derakhshani, projelerin 2025 ödül döngüsünde değerlendirmeye alınabilmesi için 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında tamamlanması ve en az bir tam yıl boyunca kullanımda olması gerektiğini belirtti.

Ödül başvuru süreçleriyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: