ALUMNI Chengdu Mağazası

EN

Pekin merkezli Fon Studio, Çin’in Chengdu şehrindeki eski bir mühimmat fabrikasını yenileyerek Amerikan giyim markası ALUMNI için mağazaya dönüştürdü. Doğu ve batı mimarlık unsurlarının bir arada kullanıldığı proje, ahşap, terrazzo ve metal gibi doğal malzeme seçimleriyle içinde bulunduğu yapının endüstriyel mirasına uyumla yaklaşıyor.

Yapının geniş iç hacmi, paslı çelik çerçeveli cephesi ve düzenli ahşap çatı strüktürü tasarım konseptinin oluşmasında belirleyici tarihsel unsurlar olarak ele alınmış. Cephedeki mevcut paslı çelik yüzeyle bütünleşen bina girişinde, ziyaretçileri iç mekana yönlendiren basit bölücü duvarlar yer alıyor. Tüm alan, kendine ait sınırları olan ancak aynı zamanda işlevsel olarak ilişkilenen üç bölüme ayrılıyor.

ALUMNI’nin marka konseptiyle uyumlu tasarlanan, modüler elemanlardan oluşan sergileme üniteleri aynı zamanda mekan organizasyonunu belirliyor. Basamaklar formundaki sergileme üniteleri için seçilen metal iskelet ve ham huş ağacı plakalar endüstriyel bir görünüm sağlıyor. Bu modüllerin aynı zamanda etkinlik, performans, sinema, sergi gibi faaliyetlerde, ihtiyaca yönelik farklı form ve kombinasyonlarda kullanılabilmesi amaçlanmış.

Yapının güneybatı ucunda yer alan yükseltilmiş bölümde uzun masalar ve banklarla birlikte, merkezdeki mağaza konseptini bu alanda da devam ettiren metal iskeletli mantar plakalarla kaplı basamak modülleri bulunuyor. Uzun masaları çevreleyen geniş sirkülasyon alanı, bu mekanı atölyeler, toplantılar ve ortak çalışmalar için kullanışlı hale getiriyor. Bu bölüm aynı zamanda, gerektiğinde mağazayla ilişkilenebilen, ekstra sergileme alanı olarak kullanılabiliyor.

Yapının diğer ucunda konumlanan, özgün yapının yüksekliğini kompakt tasarlanmış bir mekanla değerlendiren asma kat, esnek işlev kapasitesiyle kullanım alanını genişletiyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: