“Ankara’da Amerikan İzleri 1950 - 1969” Başlıklı Dijital Sergi CerModern’de Açılıyor

Ankara Aks’ın ABD Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirilen “Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” başlıklı projesi Ankara Cermodern Flow Dijital Sahne’de sergilenmek üzere 24 Şubat’ta ziyarete açılıyor.

Tasarım, mimarlık ve planlama bağlamını sosyal boyutuyla birlikte göz önüne alan işler yapan Ankara Aks’ın bir yıldır süregelen projesi, kent, yakın tarih ve uluslararası kültürel etkileşim konularına odaklanıyor. Proje kapsamında Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin en yakın olduğu 1950 - 1969 yıl periyodu incelenerek iki ülke arasındaki etkileşimin Başkent Ankara’nın kent kültüründeki yansımaları araştırılıyor. 

Araştırma süreci boyunca geniş kapsamlı literatür ve arşiv taramaları, o dönemde Ankara’da yaşamış Amerikalılar ile görüşmeler ve danışman toplantıları yapıldı. Bu araştırmayla, Ankara’ya atanan Amerikalı askeri personel ve sivillerin kentteki varlıklarının Ankara’nın ve Ankaralıların belleklerinde görmezden gelinemeyecek izler bıraktığı gözler önüne seriliyor. Süreç sonunda toplanan bilgiler, projenin yürütücüsü Ufuk Önen önderliğinde bir araya gelen ses ve tasarım ekiplerinin de iş birliğiyle hazırlanan bir sergi ile sunuluyor.

Projenin kullanıma açılmış olan bir de web sitesi bulunuyor. “americantracesinankara.com” alan adıyla açılan web sitesi aracılığıyla dönemin yapılı çevresini, sosyal ve kültürel öğelerini, fotoğraflarını ve konuya ilişkin bilimsel araştırmaları bir araya getiren dijital bir harita kamuya açık hale gelecek.

Tarih: 24 - 25 - 27 Şubat 2024
Yer: CerModern Flow Dijital Sahne, Altındağ - Ankara

Etiketler: