Prof. Dr. Hakan Özsoy Kliniği

İç mimari tasarımını Studio86 Interiors’un üstlendiği Prof. Dr. Hakan Özsoy Kliniği, Ankara’nın ana arterlerinden Eskişehir Yolu üzerinde konumlanan YDA Center’da yer alıyor.

Dr. Hakan Özsoy’un, işlevselliğin ve konforun ön planda olduğu, estetik bir klinik beklentisi, Studio86 Interiors ekibi tarafından tek kata yayılan alanda, hassas bir uygulama yaklaşımıyla ele alındı. Japandi kültüründen esinlenilen klinik mekânı, açık renk paletiyle uzak doğu konforuyla sadeliğini buluşturan, detaylardaki işlevselliğin modern dokunuşlarla birlikteliğini yansıtan bir çizgide şekillendi. Hastalardaki klinik algısını minimize eden, kendilerini pozitif ve rahat hissedebilecekleri bir deneyim yaşamaları ön planda tutuldu.

Proje, toplam 125 m2 alan içerisinde, iki adet doktor, bir adet pansuman, bir adet ultrason odası, karşılama alanı, bekleme alanı, mutfak, genel WC, dinlenme alanı ve banyosundan oluşacak şekilde planlandı. Her iki doktor odası da alışılagelmiş makam veya doktor odalarından bağımsız bir dilde, mekânın genel çizgisinin devamı niteliğinde tasarlandı.

Japandi stilinin tamamlayıcı bir diğer öğesi olarak, mekanları ferah ve aydınlık göstermek amacıyla; özellikle bekleme ve karşılama alanı olabildiğince geniş tutuldu. Banket oturma sistemi ile daha fazla oturum alanı yaratıldı. Pansuman odasının mekânın elverdiği en aydınlık seviyede olması amacıyla bölücü panelin üst alanında kısa cam bölme uygulaması tercih edildi.

Yüksek katlı bir plazada yer alan mekânın yeteri kadar ışık almayan atmosferini ferah bir yapıya dönüştüren, titizlikle kurgulanan aydınlatma senaryosu ise yaygın olarak endirekt aydınlatmalarla çözümlenirken, beyaz rengin mekanlardaki hakimiyetiyle desteklendi. Meşe ahşabın en uygun tonu ise genel konseptin tamamlayıcısı niteliğinde, ikinci ana renk olarak belirlendi. Detaylardaki siyah renkli dokunuşlar, hareketli mobilyalarda tercih edilen pastel renklerle kombinlendi.

Etiketler: