Avludaki Yaşam

Mevcut mimariyi önemli bir tarihi katman kabul eden proje, dokuyu koruyarak ürettiği çocuk kütüphanesi ve sanat odası ile mahalle ve şehir ölçeğinde bir etki yaratmayı amaçlıyor. Pekin’de gerçekleştirilen proje 2016 Ağa Han Mimarlık Ödülleri kazananları arasında.

Pekin’de şehir merkezine son derece yakın ve bir o kadar sakin Cha'er Hutong bölgesinde gerçekleştirilen proje, 300-400 yıllık geçmişe sahip bir avluda konumlanıyor. Avluların etrafına inşa edilen evlerden oluşan geleneksel bir yerleşim şeklini ve bu yerleşimlerin şehirde oluşturduğu düzenli bir yerleşim dokusunu ifade eden “hutong”lar, sanayileşme ve buna bağlı göçlerle daha karmaşık ve kaotik alanlara dönüşmüşler. Daha fazla insanın aynı büyüklükte mekanlara sığma çabası, bu yerleşimlerin yeniden organize edilmesine ve avlularda inşa edilen harici mutfakların bu dokunun bir parçası haline gelmesine yol açmış.

2016 Ağa Han Mimarlık ödüllerinde kazanan altı projeden biri olan tasarım ise bu ek yapıları gözden çıkarmak yerine önemli bir tarihi katman kabul ederek, yenilenmelerine ve farklı kullanımlar kazanmalarına odaklanmış. Şehrin göz ardı edilen bölgesi olmakla birlikte, Pekin’deki güncel sivil yaşamın somut bir yansıması olarak görülen alanda, burada yaşayan ailelerle birlikte hareket edilerek bir çocuk kütüphanesi ve bir sanat odası yapılmasına karar verilmiş.

Mevcut bir yapı sadece çatısı korunarak yıkılmış ve 9 metrekarelik kütüphane orijinal çatının altında inşa edilmiş. Çin mürekkebi katılmış betondan inşa edilen yapıda aynı zamanda geri dönüştürülen geleneksel gri tuğlalar ve kontraplak malzeme kullanılmış. Cephede kullanılan geniş camlar ile yapının avluyu kapatan bir kütle olarak değil, bir geçit olarak algılanması istenmiş. Eski mutfaklardan bir tanesi de 6 metrekarelik minyatür bir sanat mekanına dönüştürülmüş. Avlunun merkezi konumundaki dişbudak ağacıyla olan ilişki de unutulmayarak, çatıya çıkmayı sağlayan merdivenlerin ağacı görsel olarak kucaklaması sağlanmış.

Projede, küçük ölçekli bir müdahale ile kullanılabilir alanları genişletmek, böylece bölge halkı arasındaki bağları kuvvetlendirmek ve hutong sakinlerinin günlük yaşamını zenginleştirmek amaçlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL