Binanızı Yapay Zekanın Tasarlamasına İzin Verir Miydiniz?

Gelişmiş hesaplama ve yapay zeka (AI) konusunda uzman mimar Tim Fu, tam da bunu yapmanız gerektiğini düşünüyor.

Üretken yapay zekanın yükselişi, onu Zaha Hadid Architects'ten ayrılarak, Londra'da, yapay zekanın vizyoner tasarıma entegrasyonuna öncülük eden bir yüksek teknoloji tasarım pratiği olan Studio Tim Fu'yu kurmaya yönlendirdi.

Tasarımları dünya çapında ilgi gören Fu, "Yapay zeka araştırmalarımdaki nihai hedefim bunu uygulamaya koymak. Dolayısıyla zamanımı tam olarak bu işe ayırmam ve yeni teknolojilerle neler yapabileceğimizin sınırlarını zorlamak için bir ekip kurmam gerekiyordu" diyor.

Fu'nun konsept tasarımlarından biri olan bu resim, yapay zeka görüntü üreticisi Midjourney kullanılarak oluşturuldu.

Uygulamalarının geleneksel tekniklerden farkını şöyle açıklıyor: "Günümüzdeki uygulamalar mevcut teknolojiye ve insan kaynaklarının organizasyonuna dayanıyor. Yapay zeka ise bizi temelde bu sektörü ve insan verimsizliğinin nasıl ele alınabileceğini yeniden değerlendirmeye itiyor. Difüzyon yapay zekası ve LLM'leri kullanarak, makine otomasyonunu en üst düzeye çıkaran yeni bir tasarım hattı türetebiliriz. Çeşitli ofislerde ve akademik ortamlarda bazı yöntemleri test ettim, ancak şimdi bunu uygulanabilir boyuta taşımayı hedefliyorum."

Yapay zekayı konsept tasarım ve fikir oluşturma sürecinde bir araç olarak kullanmayı planlayan Tim Fu, yapay zekanın tasarımcıları zayıflatacağına inanmıyor, onu CAD gibi artık yaygın olarak kabul gören yazılımlara benzetiyor: "Geçmişte birçok insan CAD veya algoritmik hesaplama gibi teknolojilerden çekiniyordu, ancak bu teknoloji bugün pratiğimizin temel bir parçası haline geldi. Sırada yapay zekanın olduğuna inanıyorum. Yapay zeka yönlendirilmesi gereken çok gelişmiş bir algoritma, bu nedenle tasarımcının girdisi her zamankinden daha önemli."

Etiketler: