Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması 2023: “Semtli”

Öğrencilerin büyük emekleri sonucunda yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkardığı projelerin, hem sektörümüze hem de ülkemize katkı sağlayacağı inancıyla düzenlenen Çuhadaroğlu Öğrenci Proje Yarışması’nın bu sene 19. su İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü ev sahipliğinde düzenleniyor.

Seçkin jüri üyelerinin titiz hazırlık süreci sonucunda, 2023 yılı Öğrenci Proje Yarışmasının konusu, “Semtli” olarak belirlendi.

Kente özgü gündelik ve istisnai durumların bir aradalığı ve geçişkenliği üzerine kurgulanmış, ‘in-situ’ mekânsal yaklaşımlarının peşine düşen yarışmada, semt hayatının geçici bir parçası olabilecek kentsel dokuyla ve alt yapıyla ilişkilenebilecek veya özerkliği sayesinde şebekelerin devre dışı kalması halinde dahi hayatiyetin sürmesine olanak sağlayacak tektonik oluşumlar, “Semtli” başlığı ile tanımlanıyor. Yarışma, bir yandan kent yaşamı ve yapısal çevreye dair yeni ve özgün mekânsal, mimari ve organizasyonel soruları gündeme getirirken; bir yandan da yerel üzerinden mimari tasarım ve pratiğini yeniden düşünmeye davet ediyor.

Yarışmanın şartnamesi, yarışma takvimi, yarışmaya katılım ve diğer tüm detaylar için de www.ogrenciprojeyarismasi.com adresini ziyaret etmek gerekiyor.

Jüri Üyeleri Deniz Aslan (Dr. Mimar, DS Mimarlık)
Erdem Ceylan (Dr. Öğr. Üyesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)
Funda Uz (Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)
Gülşah Aykaç (Dr. Öğr. Üyesi, Marmara Üniversitesi)
Melike Altınışık (Y. Mimar, MAA-Melike Altınışık Architects)
Nurbin Paker (Prof. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)
Ozan Avcı (Dr. Öğr. Üyesi, MEF Üniversitesi)

Yedek Jüri Üyeleri
Gürbey Hiz (Dr. Öğr. Gör., Kadir Has Üniversitesi)
Sevgi Türkkan (Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)

Raportörler
Buse Özçelik (Y. Mimar, Araş. Gör., İstanbul Teknik Üniversitesi)
Emirhan Kurtuluş (Y. Mimar, Araş. Gör., İstanbul Teknik Üniversitesi)

Kurumsal Temsilciler
Beyzanur Kutlu (Çuhadaroğlu, Görsel İletişim)
Sinem Yılmaz (Çuhadaroğlu Kurumsal İletişim Yöneticisi)

Yarışma Takvimi 11 Mayıs 2023: Yarışmanın duyurulması
1 Haziran 2023: Soru sorulması için son tarih, saat 17.00’a kadar 9 Haziran 2023: Soruların yanıtlanması 22 Haziran 2023: Çuhadaroğlu Fabrika gezisi (web sitesinde yer alan katılım formu 1 Haziran 2023 tarihine kadar doldurulmalıdır). 14 Eylül 2023: Basılı panoların kargoya verilmesi için son tarih, saat 16.00’a kadar
14 Eylül 2023: Dijital panoların ve kargo makbuzunun, saat 23.59’a kadar, www.ogrenciprojeyarismasi.com sitesi üzerinden yüklenmesi 30 Eylül 2023 : Jüri değerlendirmesi başlangıç tarihi
7 Ekim 2023 : Ödül grubunun ilan edilmesi ve jüri raporunun yayınlanması
6 Kasım 2023 : Kolokyum ve ödül töreni ( törenin yeri ve saati ile ilgili ilerleyen tarihlerde www.ogrenciprojeyarismasi.com web sitesi ve @ogrenciprojeyarismasi instagram adresi üzerinden duyuru yapılacaktır).

Ödüller

  1. Ödül 20.000 TL
  2. Ödül 15.000 TL
  3. Ödül 10.000 TL
    Eşdeğer Mansiyonlar (5.000 TL x 3 adet)

Jüri uygun gördüğü takdirde Jüri Özel Ödülü verebilecektir. Dereceye giren katılımcıların kendi tercihleri doğrultusunda yapacakları iş ve staj başvuruları, Çuhadaroğlu tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Etiketler: