“En Favori Malzemem Işık”

ÖMER KANIPAK

Henüz Pritzker Ödülü ile şereflendirilmediğine şaşırdığımız ünlü Amerikalı mimar Steven Holl, 12 Aralık 2017’de RIBA ve AIA ortaklığı ile düzenlenen ve senenin en önemli etkinliklerinden kabul edilen 2017 Keynote Speaker etkinliğinde bir konuşma yaptı.

Schuco, Kuraray ve Türkiye’den Erbay Alüminyum’un sponsor olduğu konuşma öncesinde Steven Holl’u salona ünlü mimarlık tarihçisi Charles Jencks takdim etti. Charles Jencks ve kansere yenik düşen eşi Maggie Keswick Jencks’in birlikte kurdukları ve farklı mimarlar tarafından tasarlanan Maggie’s Kanser Merkezleri 1996’dan beri İngiltere’nin çeşitli yerlerinde açılmakta. Kansere yakalanan hastaları ve yakınları için destek merkezi görevi gören bu yapılar, Charles Jencks’in de çabaları ile mimarlık kültürü için oldukça önemli katkıda bulunuyorlar. Steven Holl’un Londra’da bu konuşmayı yapmasının bir nedeni de Holl’un İngiltere’deki ilk yapısı olan ve Londra’nın en eski hastanelerinden St Bartholomew's Hastanesine ek olarak yapılan Maggie’s Barts Centre’ın açılışının aynı gün içinde olması idi.

steven holl, londra, keynote speaker, riba, aia

Steven Holl konuşmasını, yazmakta olduğu Architecture: Activating the Brain adlı son kitabının içeriği üzerine kurguladı. Düşünme ve Yapma olarak iki ayrı bölümde ele aldığı kitabında mimarlığın beyni ve dolayısı ile hisleri nasıl etkilediğini anlatan Holl, mimari konseptler ve önermelerle hislere dayalı olgu ve davranışlar arasında kapanması zor bir boşluk olduğundan bahsederken çevre ile sarılı vücudun ve onu kontrol eden beynin içinde sınırları belirsiz ve tanımlanması zor olan zihin (mind) kavramı üzerine durdu. Düşünme bölümündeki fikirlerini kendine has suluboya eskiz diyagramlarla destekleyen Steven Holl, konuşmasının ikinci bölümünde ise dünyada farklı coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerden örnekler verdi. Sık sık doğal ışığın en favori malzemesi olduğunu belirtirken, hiçbir bedel ödemeden kullanabildiğimiz doğal ışığın mekanı dönüştürme gücünden ve bireyleri etkileyen mekan psikolojisinden bahsetti. Etkinlik, Steven Holl’ün izleyicilerden gelen soruları cevaplandırmasının ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Etiketler: