Geleceğin Sağlıklı Yapıları

Lösev Çerkeş Doğal Yaşam Merkezi Ulusal Fikir Proje Yarışması'nda mansiyon alan MUUM tasarımı proje, tedavi sürecini arınma olarak ele alan bir yaklaşımla kurgulanmış. Proje, insanı doğayla buluşturan bütüncül bir süreç hedeflerken bölge ekonomisini canlandırmayı da amaçlıyor.

MuuM, tasarımda bütüncül bir arınmayı içerecek ve bölgedeki ardılları için öncü sayılabilecek bir sağlıklı yaşam merkezi kurgulamayı hedefliyor. Proje; kullanıcıların ve ziyaretçilerin birbirleriyle iletişim içinde, sağlıklı koşullarda arınma süreçlerini tamamlayacakları ve kentin rutininden sıyrılıp gündelik yaşamın olumsuz etkilerinden uzaklaşacakları ve daha sağlıklı yaşama potansiyelinin farkına varacakları bir mekanı hedefliyor.

yarışma, lösev, muum, çankırı, terapi merkezi

LÖSEV Çerkeş Doğal Yaşam ve Terapi/Arınma Merkezi, doğaya özgü anlayışlarla biçimlenen bir kurgu üzerinde şekilleniyor. Modern bir dille, kendi içine dönük olarak tasarlanan merkez, arınma yolculuğuna çıkan bireylere kendilerini keşfetme olanağı sunuyor.

Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde uygulanacak arınma merkezi, yoğun bitki örtülü ve içinde dört adet yapay göletin bulunduğu bir bölgede yer alıyor. Merkezin, dört mevsim boyunca terapi, eğitim, dinlenme, çalışma, eğlenme, sosyalleşme gibi ihtiyaçlara cevap vermesi hedeflenmiş. Tasarım, çoklu ve esnek kullanıma olanak tanıyan bir altyapıyla kurgulanmış. Programda, doğal çevrede biyolojik çeşitliliğin korunması, organik tarım yapılması, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi, atıkların geri dönüştürülmesi ve doğal yaşamın sürdürülebilmesi üzerine bir yaşantı öngörülmüş.

Merkezde aynı zamanda çiftlik hayatının yaşam döngülerinin bire bir deneyimlenmesi amaçlanmış. Proje kapsamındaki tarım alanlarında, çevresel zararı en aza indirmeye yönelik atık yönetimi mekanizmaları desteklenmiş. Merkeze, tüketilen her şeyin geri dönüştürülerek yeniden kullanılmasına olanak tanıyacak birimler yerleştirilmiş; çevre dostu elektrikli araç ve bisiklet rotaları geliştirilmiş.

LÖSEV Çerkeş Doğal Yaşam ve Terapi/Arınma Merkezi; hem Ankara, İstanbul, Karabük ve Zonguldak gibi kentlere sürekli göç veren ilçenin ekonomisi için bir fırsat hem de bölgesel ölçekte ekoloji, organik tarım, hayvan yetiştirme, ilaçsız tedavi, atık yönetimi, sürdürülebilirlik gibi kavramları ön plana çıkaracak bir doğal yaşam seçeneği sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: