Grozny Gelişim Planı Kentsel Tasarım Yarışması

Çeçen Cumhuriyeti'nin başkenti Grozni, Büyük Kafkas Dağları'nın ana sıradağlarının 80 kilometre kuzeyindeki bir vadide, Terek'in sağ kolu olan Sounzha Nehri'nin yanında, jeostratejik bir konumda yer alıyor.

Çeçen Cumhuriyeti'nin başkenti Grozni, Büyük Kafkas Dağları'nın ana sıradağlarının 80 kilometre kuzeyindeki bir vadide, Terek'in sağ kolu olan Sounzha Nehri'nin yanında, jeostratejik bir konumda yer alıyor. Uzun yıllar süren çatışmaların ardından 2003 yılından bu yana, şehir sıfırdan yeniden inşa edildi. Toplum içindeki güçlü barış talebi, iyi yönetişim ve istikrarlı finansmanla pekiştirilen Grozni kenti, 20 yıldan kısa bir süre içinde Kuzey Kafkasya'nın kültürel ve ekonomik merkezi olarak yeniden ortaya çıktı.

29 Mart 2023 tarihinde duyurusu yapılan Grozni master planlaması için açılan “Development of a Master Plan for Grozny in the Chechen Republic” yarışması da bütün bu gelişmelerin devamı niteliğinde. Yarışma, Çeçen Cumhuriyeti Hükümeti, Grozni Belediye Başkanlığı ve Rusya’nın sürdürülebilir kentsel gelişim federal hükümet program operatörü olan DOM.RF tarafından destekleniyor.

Yarışma, 360 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Yarışmada toplam 20 Milyon Ruble ödül verilmesi planlanıyor. İki aşamalı olarak düzenlenen yarışmanın ilk aşamasının son başvuru tarihi ise 19 Mayıs 2023. İlk aşamanın ardından üç finalist ekipten fikirlerini detaylandırılmaları istenecek.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi ve şartname için: https://masterplan-grozny.ru/en

Etiketler: