Guardia di Finanza Ofis Binası

EN

DEMOGO'nun Guardia di Finanza'nın (Maliye ve Gümrük Polisi) yeni bölgesel merkezi için hazırladığı ofis binası projesi, Bologna'nın kentsel dokusu ve özgün unsurlarıyla bağ kuruyor.

İtalya'nın Bologna kentindeki yeni bölgesel merkez, kentsel bölünmelerle çevrelenmiş, bir dizi heterojen alanla karakterize edilen bir konumda yer alıyor. Kuzeyde, Bologna'nın yüksek hızlı tren istasyonu ve demiryolu hattı, sürekli bir bölücü ve lojistik altyapı perdesi oluşturuyor. Güneyde DumBO Sosyal Merkezi'nin dinamik ve gelişen alanı bulunuyor. Doğuda ise Via Tanari ve Bologna şehrinin katmanlı kenarları ile sınırlanıyor.

Bertarini Kışlası'yla (Caserma Bertarini) doğrudan entegre olan yeni yapı, eklemli yüksekliğe sahip kompakt bir unsur olarak işlev görüyor. Ofis alanlarıyla uyumlu bir dizi teras, programın açık hava uzantıları olarak tasarlandı. Binanın yer üstündeki beş katı boyunca kademeli olarak alçalan bu teras bahçeleri, yalnızca çalışma alanlarının çevresel kalitesini artırmakla kalmayıp aynı zamanda Bologna şehrinin kentsel peyzajıyla görsel bağlantı kuran alanlar olarak kurgulandı.

Guardia di Finanza'nın yeni ofis binası, askeri bir kompleksin parçası olmasına ve bu nedenle kapalı ve korunan bir alan olmasına rağmen, stratejik olarak kentsel sistemle bir dizi bağlantı kuruyor. DEMOGO bu projede "sınırı", ilgi çekici algılama ve kullanım dinamikleri sunan bir tür "üçüncü alana" dönüştürmeyi amaçladı.

Cephelerde Bologna şehrinin malzeme dokularında bulunan baskın kırmızı tonları kromatik olarak çağrıştıran modüler bir panel deseni uygulandı. Cephelerin çevreyle kurduğu ilişki, oluşturulan düzenin mimari kompozisyon içindeki dönüşümünü vurguluyor.

Binanın uzun kenarı boyunca doğrusal olarak uzanan merdiven iç mekanı yeniden yapılandıran temel unsuru oluşturuyor. Yeni ofislere ev sahipliği yapan yapı bloğunda ana ulaşım, tüm katları görsel olarak birbirine bağlayan, kullanıcıların hareketine ve manzaraya yönelimine rehberlik eden bu merdiven tarafından sağlanıyor.

Tamamen brüt betonla inşa edilen binada, kirişler ve sütunlar genişletilmiş merdivenin etkili boşluğunun dahil edildiği geniş bir çerçeveyi tanımlıyor.

Guardia di Finanza'nın operasyonel bölümlerine ayrılmış özel alanlar ile ortak kullanım alanları arasında ilişkili bir mekânsallık kuruldu. Bağlantı alanları genişleyerek merdiven boyunca çeşitli seviyelerde kesişen büyük balkonlarda doruk noktasını buluyor. Konferans salonu ve dar kenarlardaki ofislerin tümü yeşil bir terasa veya çevredeki manzaraya açılıyor. Böylece, kapalı iç mekan ile geniş dış kentsel mekan arasında sürekli bir ilişki oluşturularak, binayı kent yaşamına entegre eden dinamik bir form elde edildi.

Etiketler: