Günnur Özsoy ve Nevzat Sayın’dan Ortak Sergi

Galeri Siyah Beyaz, 40. yılı olan 2023 - 2024 sezonunda birlikte üretme pratiğinin bir karşılığı olarak sanatçı eşleşmelerine ev sahipliği yapıyor.

Zamanlarını ve mekanlarını birbirleri ile paylaşan sanatçı ikilileri, aynı malzemeye farklı zamanlarda müdahale etmenin yanı sıra aynı mekânda birbirlerinin malzeme ve imgelerini dönüştürüyor. Sanatçı ikililerinin üretim sürecinden başlayan ve temelde bir yaşam pratiği olan bu birliktelik, sanatçıları, galeriyi ve izleyicileri ortaklaşmaya davet ediyor.

Kırkıncı yılın sanatçı ikililerinden Günnur Özsoy ve Nevzat Sayın, 9 Şubat – 2 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Ada” isimli sergileri ile izleyicilerle buluşuyor. Bu sergide, ada temasını işleyen sanatçılar, izleyicilerin bilinmeyen sınırlara doğru bir keşfe çıkmalarını sağlıyor.

Ada, çevresi suyla çevrili ve genellikle diğer topraklardan izole edilmiş bir kara parçası. Bu fiziksel yalnızlık, ada metaforunda genellikle insanın iç dünyasını, bilincini ve varoluşunu temsil ederken, aynı zamanda dış dünyadaki toplumsal ve siyasal yapıları da ifade edebilir. İnsanın kendi iç dünyasını keşfetmesi ve kendini tanıması adeta bir adada yolculuk yapması gibidir.

Günnur Özsoy, kelimelerle ifade edilemeyen, soyut bir düşüncenin imgelerine dönüşen adalarda, varlık ve yokluğun buluştuğu bir gerçeklik sunuyor. Orada zamanın akışı yavaşlar ve gerçek ile hayal arasında belirsiz bir çizgi çizer. Nevzat Sayın'ın mimari yaklaşımı ise ada kavramının mekânsal boyutunu keşfetmeye olanak tanıyor. Ada dünyanın labirentlerine inenler, soyut düşüncelerin imgelerine dönüşen bir gerçeklikle karşılaşırlar ve bu soyut gerçeklik, kavranması güç bir mekân olarak varlığını sürdürür. Orada ne ada vardır ne de ada olmayışı; tanımlanan boşluk her türlü kavramın dışındadır.

Sergi, 9 Şubat - 2 Mart 2024 tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11.00 - 19.00 saatleri arasında Galeri Siyah Beyaz’da ziyaret edilebilir.

Etiketler: