Hareketli Çay Bahçesi

Beşiktaş'taki Barbaros Meydanı'nda geçici bir süreyle kamusal yaşama eklenen Pop Up Park İstanbul, çay bahçesi tipolojisini yeni işlevlerle bir araya getiriyor.

5-15 Ekim tarihleri arasında Beşiktaş Barbaros meydanında kurulan Pop Up Park İstanbul, modern şehirlerdeki kamusal alanların nasıl çok işlevli tasarlanabileceği ve farklı şekillerde kullanılabileceği sorusuna cevap bulmayı amaçlayan, deneysel bir tasarım ve uygulama projesi.

Beşiktaş'ın en işlek meydanlarından biri olan Barbaros Meydanı’nda şehir sakinlerinin bir sonraki otobüsü, vapurdan inen arkadaşını beklerken duraklayabileceği, meydanı keşfedebileceği ve çeşitli aromatik bitkiler eşliğinde dinlenebileceği bir alan olarak tasarlanan Pop Up Park İstanbul, her gün meydandan geçen yüzbinlerce İstanbullunun hizmetine sunuldu.

.
Park, etki odaklı tasarım stüdyosu Cross Change (TR) ve mimarlık firması SpaceCrafters (NL) tarafından tasarlanan ve Hollanda’nın yaratıcı endüstriler fonu Creative Industries Funds NL tarafından desteklenen bir buçuk yıllık “Bir Üretim Aracı Olarak Gelenek” projesinin ikinci fazı. Aynı projenin ilk fazı kapsamında geçtiğimiz yıl yine Beşiktaş Belediyesi desteğiyle, 13 farklı kombinasyonla ekilen tekerlekli bostanlar tasarlanmıştı. Beşiktaş sakinlerine istedikleri bitkileri yetiştirme, komşuları ile kapı önünde kendi ektikleri domatesi sohbetini yapabilmeleri için tasarlanan bostanlar, Beşiktaş sakinlerine bir akşam yemeği organizasyonu ile tanıtılıp sahiplendirilmişti. İkinci aşama olan “Pop Up Park İstanbul” ise kamusal alanda karşımıza çıkan çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmesi için tasarlanan, tekerlekli mobilyaların farklı kompozisyonlarla alternatif kullanım alanları yaratabildiği çok işlevli bir park önermesi. Tüm proje boyunca yeniye adaptasyon için geleneği merkezine alan ekip, bu kez ilhamını yerel kültürün uzun yıllardır bir parçası olan, keyifle sosyalleştiğimiz çay bahçelerinden alıyor. Şehrin hızla değişen kullanıcı kitlesi ve ihtiyaçlarına, çok işlevli, mobil, özelleştirilebilir yapısı ile şehrin kullanıcılarına keyifli bir duraklama alanı sunmayı hedefliyor. Proje, kültürümüze “şifa vererek” giren ve daha sonra “sosyal bir buluşturucu”ya evrilen çayı, beraber çay içme geleneğini, yeniden kamusal alanın merkezi buluşma alanı olarak geri getiriyor.

Parkı oluşturan oturma, aydınlatma, masa öğrelerinin tamamının tekerlekli oluşu, kullanıcının ister yalnız, ister pandeminin getirdiği sosyal mesafe kurallarına riayet ederek tasarlanmış oturma elemanları sayesinde arkadaşları ile beraber vakit geçirebileceği, ister bir çember halinde, ıhlamur ağaçlarının altında etkinlik yapabileceği esneklikte farklı kullanım şekillerine olanak sağlıyor. Tüm oturma ve aydınlatma öğeleri aynı zamanda birer tekerlekli çay bahçesi. Her birinde bir bardak sıcak suyunuza bir dal koparıp atarak içebileceğiniz 9 farklı tıbbi aromatik bitki ekili. Adaçayından biberiyeye, ıtırdan limonotu melisaya uzanan çay bitkilerine ek, çayını şekerli sevenler de düşünülerek ekilen şeker otu da bulunuyor. Güneş panelleri kullanılarak tasarlanmış yeşil enerjili ve hareketli sokak aydınlatmaları, meydanın akşam müdavimlerine güvenli, sıcak bir oturma alanı sağlıyor.

Pop Up Park İstanbul, 15 Ekim 2020 tarihine kadar kurulduğu Beşiktaş Barbaros Parkı’nda arkadaşları ile buluşmak isteyen, vapuru beklerken soluklanmaya ihtiyacı olan, pandeminin yarattığı sosyal yorgunluğu güveli bir alanda, ıhlamur ağaçları altında dindirmek isteyen, Beşiktaş’a yolu düşen şehir sakinlerini ağırladı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: