Heykeltraşın Dairesi

EN

Neuhäusl Hunal, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bir daireyi heykeltraş Vladimír Bachorík için konut-stüdyo olarak yeniden tasarladı.

Daha önce Prag'da bir toplu konuttaki dairesinde çalışan, heykeltıraş ve cam üreticisi Vladimír Bachorík, yeni çalışma alanında kapıların kaldırılmasını istedi. Ofis, bu alışılmadık bir talebi, alışılmadık çözümler üretmek için değerli bir potansiyel olarak ele alarak, klasik bir dairenin maksimum olanaklarını ve ne kadar ileri gidilebileceğini denemek üzere değerlendirdi.

Amaç, hibrit bir tipoloji kullanmak ve maksimum özgürlük, ışık ve verimlilik elde etmekti. Sınırlar ve işlevler plan ve malzeme açısından bulanıklaştırıldı: Kapısız, açık ve akıcı alan, sadece dairesel cam bölücülerle işlevlere ayrıldı. Bu yarı saydam cam bloklar ışığın içeri girmesini ve tüm alana dağılmasını sağlıyor. Malzeme seçimleri, müşterinin yaşam boyu yaptığı işlere atıfta bulunuyor.

Statiğe ek olarak, altyapı da önemli bir tasarım kısıtlaması oluşturuyordu. Tesisat hattının yeri nedeniyle, mekanın merkezinde, alçak bir platform üzerine yerleştirilen, tuvalet ve duşu içeren banyo kavisi öne çıkıyor. Plan kompozisyonu, vestiyer, depolama ve çalışma alanını / mutfağı tanımlayan üç kavisli cam bölücüyle tamamlanıyor. Geri kalan alan bu cam çizgiler arasında serbestçe modüle edilerek kullanım esnekliği sunuyor. Böylece yük taşımayan bütün yapısal elemanların kaldırıldığı, tek tip ve net alan, kullanıcısının yaşamı ve çalışması için bir arka plan oluşturuyor.

İki açıklıklı, betonarme bir taşıyıcı duvar, dikdörtgen kat planını enine kesiyor. Diğer duvarlar ve tavan düz beyaz sıva ile bırakıldı. Brüt beton tavrını abartmaktan, camın zerafetiyle rekabet etmekten veya dar bir alan yaratmaktan özellikle kaçınıldı. Islak mekanlar kırık beyaz mozaikle tanımlandı. Yemeklerden çok nesnelerin yaratıldığı mutfak, birincil amacına uyacak şekilde tasarlandı. Ayrıca, her mekanın karakteri, kullanılan aydınlatma armatürlerinin türüyle vurgulandı: Katı çizgiler veya hafif spot ışıkları.

Yeni plan
Eski plan

Etiketler: