İzdüşüm Belgeseli YouTube’da Yayında

Dünyadaki mimarlık ve sanat akımlarının Türkiye topraklarındaki yansımalarını ekranlara taşıyan İzdüşüm belgeselinin iki bölümü de YouTube üzerinden paylaşıldı.

TRT Belgesel kanalında yayınlanan ve Banu Uçak’ın hazırlayıp sunduğu ilk bölüm Türkiye’deki Art Nouveau mimarlık mirasına odaklanıyor. 19. yüzyılda dünyada sanayi devriminin ardından ortaya çıkan standartlaşma ve zanaattan kopuşa bir tepki olarak doğan Art Nouveau’nun, çöküş dönemindeki Osmanlı’nın kalbi İstanbul’da, özellikle Galata ve Pera’ da kendine nasıl geniş bir yer bulduğu, Sultan II. Abdülhamit’in hamiliğinde nasıl yaygınlaştığını anlatan belgeselde, konutlardan camilere, dini yapılardan bu coğrafyada inşa edilmiş ilk moda evine kadar onlarca farklı yapıyı izlemek mümkün.

-

Mimar Müge Cengizkan’ın içeriğini hazırladığı ve mimar Banu Uçak’ın sunduğu ikinci bölüm ise yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkiye topraklarına armağan ettiği ve sadece bir mimarlık akımı olarak değil, modern bir Türkiye kurma projesinin yansıması olarak ortaya çıkan modern mimarlık mirasına odaklanıyor. 20. yüzyılda sıfırdan kurulan bir başkent olan Ankara’da aslında herkesçe bilinen yapılar, bilinmeyen, görünmeyen mekanları ve mimari detaylarıyla anlatılıyor.

Etiketler: