Kanal İstanbul Çizimlerine Moskova’dan Ödül

Mimar Hasan Cenk Dereli’nin Kanal İstanbul çizimleri, Rusya’da gerçekleştirilen mimari çizim yarışması Archigraphicart’ta jüri özel ödülü kazanarak 6. Moskova Mimarlık Bienali’nde sergilendi. Çılgın Proje olarak da anılan Kanal İstanbul’a dair Dereli’nin ürettiği el çizimleri İstanbul’un bugünkü kent dokusundan yola çıkıyor. Yakın gelecekte kanal çevresinde öbekleşecek yeni İstanbul parçalarına dair hayalleri yansıtıyor.

Archigraphicart 5. Uluslararası Mimari Çizim Yarışması 8 Haziran'da sonuçlandı. Tchoban Vakfı Mimari Çizimler Müzesi, Moskova Mimarlar Birliği, Archiplatforma.ru, pinwin.ru tarafından organize edilen yarışmaya 15 ülkeden 478 başvuru yapıldı. Doğadan çizim, mimari fantezi, proje için çizim ve Moskova: şehrin duygusu başlıklarını taşıyan 4 ayrı kategoride ödül verildi.

"Mimari Fantezi" kategorisinde yarışan Dereli’nin Kanal İstanbul çizimleri, başkanlığını Tchoban Vakfı Mimari Çizimler Müzesi kurucusu mimar Sergei Tchoban'ın yaptığı jürinin özel ödülünü aldı. Çizimler 16-20 Mayıs tarihleri arasında 6. Moskova Mimarlık Bienali ve ARCH Moscow 2018 kapsamında sergilendi, serginin dijital ve basılı davetiyelerinde kullanıldı.

Tchoban'ın başkanlık ettiği jürinin diğer üyeleri, Sergey Kuznetsov (Moskova Baş Mimarı), Thomas Wells Schaller (Amerikan Mimari İlustrasyon Topluluğu Onursal Başkanı), Maxim Atayants (St. Petersburg Sanatlar Akademisi Profesörü) ve Sergey Estrin, Mikhail Filippov, Ruben Arakelyan, Andrey Chernikh gibi Rusya'nın önde gelen mimarlarıydı.

Gelen işler üzerine adının öncelikle "Çizim ve Manifesto" olması düşünülen ancak sonra "Oran ve Duygular" adı verilen sergiye seçilen işler, yarışmanın organizatörleri ve küratör Ekateriana Shalina tarafından şöyle tarif ediliyor :

"Sergi için yarışmanın dört kategorisinden mimar Sergei Tchoban (Tchoban Foundation) başkanlığındaki uluslararası jürinin oldukça takdir ettiği işler seçildi. Her ne kadar çevrimiçi malzemenin değerlendirmesine dayanan jüri seçimi oldukça geniş olsa da, final için tüm adaylar arasından 100 tanesi seçildi (15 ülkeden 478 başvuru yarışma için kabul edilmişti). Bu kapsamda sergide öncelikle profesyonel arayışları, araştırmaları, hayalleri ve takıntılı fikirleri, problemlere ve mimari formlara dair görüşleri, sahibinin stilinin ve metodolojisinin özünü temsil eden grafik ifadelere yer verildi."

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: