Katar FIFA Dünya Kupası 2022 Finali Lusail Stadyumu’nda

GÖKÇE ARAS ENGİN

20 Kasım’dan itibaren Katar’daki sekiz farklı stadyumda gerçekleşen FIFA Dünya Kupası 2022’de finale çıkan takımlar belli oldu. 18 Aralık’ta Arjantin ve Fransa Türkiye saatiyle saat 22.00’de Lusail Stadyumu’nda karşı karşıya gelecekler.

Lusail Stadyumu 80.000 kişilik kapasitesi, önemli maçlara ev sahipliği yapması ve mimarisiyle kuşkusuz turnuvanın en dikkat çeken stadyumu oldu. Doha'nın 15 kilometre kuzeyindeki Lusail City'de bulunan Stadyum, Foster + Partners, Arup, Populous ortaklığıyla tasarlandı. Stadyumun tasarımı el yapımı kaseleri yansıtırken, ışık etkileşimleri bölgedeki deniz fenerlerini andırıyor. Zamanla altın renkli dış yüzey, eski el yapımı metal eşyalar gibi solacak. FIFA Dünya Kupası’nın ardından Lusail Stadyumu’nun okullar, mağazalar, kafeler, spor tesisleri ve kliniklerinden oluşan yarım milyona yakın kişiye hizmet verebilecek bir merkeze dönüşmesi planlanıyor.

Foster + Partners, Lusail Stadyumu’nun tasarım ve strüktürü ile ilgili detayları şu şekilde anlatıyor:

Katar'ın iklimsel ve kültürel mirası tasarımın temelini oluşturdu. Oturma çanağı, dıştan güneş ışığına karşı parıldayan perdahlı altın bir kaseyi andırıyor. Cephe, çanağı görsel olarak güçlendiren ve iç salonlara gölge ve benekli ışık sağlamak için delikli bir ekran oluşturan üçgen açıklıklara sahip. Yüksek performanslı cepheler ve yenilikçi çatı tasarımı, stadyumun enerji tüketimini azaltıyor. Açık hava stadyumunda konforu en üst düzeye çıkarmak için dış mekan soğutma teknolojileri kullanıldı. Proje aynı zamanda “Küresel Sürdürülebilirlik Değerlendirme Sistemi” kapsamında beş yıldız aldı.

Hem oyuncular hem de seyirciler için sürükleyici bir atmosfer yaratma birincil amacı ile saha ve oturma çanağının ilişkisi, stadyum tasarımının başlangıç noktasıydı. Geniş bir podyum seyircilere kapılara yaklaştıkça etkileyici bir karşılama sağlıyor. Stadyum çanağı, maçlar ve etkinlikler sırasında hayat bulan kapalı bir "gemi" görevi görüyor.

Dünyanın en büyük gergi halatlı çatılarından biri olan 307 metre çapındaki çatı, tüm stadyumu tek bir kılıf altında birleştirirken aynı zamanda çevresel konfor da sağlıyor. Dıştaki halka çerçeve, karmaşık bir kablo sistemi ile merkezi bir germe halkasına bağlı. Bu yöntemle destek kolonlarına ihtiyaç duyulmadan geniş bir çatı oluşturuldu.

Kum rengi palet, takım renklerini giyen taraftarların canlılığı ve enerjisi için sakin bir zemin sunan koltukların renklerine akıyor. Lusail Stadyumu, Katar FIFA Dünya Kupası sonrası için kalıcı bir sembol olacak. Stadyumun formunun saflığı ve sadeliği, onu şehir silüetine ikonik bir katkı haline getiriyor.

Etiketler: