Kurgunun Duvara Tutturulması

HAZAL ALICIGÜZEL

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta “Bir Arada” sergi serisinde yer alan Sena Başöz’ün NE ZA MAN TEK RAR BU LU ŞA CA ĞIZ? sorusu ile karşılanıyorsunuz. Sergi mekânında birleşmeyen, perspektif olarak L formunda tanımlanan duvar yüzeyleri bir tema için ayrılıyor. Sergilenen asetat üzeri tekil harflerin yerleştirmesinde çekici ve ufak bir detayı görmeniz olası. Bahsetmek isterim.

Asetat üzerinde yazan heceler, L olarak dönerek bir cümle kalıbına ancak ulaşabiliyor. Sergide yer alan kağıtlar, çiviler ile birlikte duvara sabitleniyor. Ancak yaklaştığınızda göreceksiniz ki çivilerin asetatların sırtına denk kısmında şeffaf payetler yer alıyor. Payete güncel veya hazır giydirilebilir tasarımlarda denk geliriz. Ancak duvarda asetatı tutan çivinin bu detayını göz gördüğünde, etkisine kapılarak gülümsemekten çizgi halini alıyor. Başlı başına hafifleme vurgusu ve çağdaş bir montaj elamanı haline gelmesi durumunu aktarıyor. Bununla da yetinmiyor, bağlayıcı elemanın nahif görünümü ile sanatçıyı işaret etmesi de etkileyici.

Sena Başöz’e kurulum detayı ile ilgili soru yönelttiğimde, bir problemi çözmek adına geliştirdiğini ifade ediyor: "Bu harfler vantilatörlerle uçuştuğu için zamanla ince çivi üzerinde hareket eden kağıdın deliği büyüyebiliyor. Böyle olduğunda ince çivinin başı olmadığı için kağıtlar yere dökülüyordu. Bu nedenle böyle bir çözüm buldum. O şeffaf payetler bir bariyer görevi görüyor. Kağıt ne kadar hareket ederse etsin çıkıp gitmiyor. Şeffaf oldukları için gözü de yormuyorlar.”

Seçilen uygulama yöntemlerinin yalnızca fonksiyonu karşılaması, sergi elemanı ve temasıyla mesafemizi korur. Deneyimimiz kısıtlayıcı olabilir. Ancak detaya yaklaştıran bir durum var ise de ziyaretçinin etkileşimi, kurguyu tanıması değeri başkalaşır. Sena Başöz’ün çağdaş çivi kurgusu, şeffaflığa dahil olması gibi durumlarını ziyaretçi umarım aynı olumlu yaklaşım ile değerlendirir.

Bu tür yaklaşımlar, tasarının yalnızca uygulanarak bitmeyeceğini gösteriyor. Her detayın kendi içinde temayı tamamlamasının verdiği olumlu duyumları ifade ediyor. “Bir Arada” sergisi 2 Nisan 2023 tarihine dek Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam ediyor. Ziyaretinizle detayların işlevselliğini deneyimleyebilirsiniz.

Etiketler: