LaCalor Serigrafi Stüdyosu

EN

KAL A tarafından tasarlanan LaCalor Serigrafi Stüdyosu, Madrid'in Carabanchel bölgesindeki Opañel ve Comillas mahalleleri arasında yer alıyor.

Bruno del Giúdice ve Candela Sotos tarafından işletilen stüdyo, 90 metrekarelik açık bir çalışma alanına ve 120 metrekarelik arka bahçeye sahip. Projede üç ana eylem gerçekleştirildi: Stüdyonun arka bahçeyle ilişkisinin sağlanması, asma katla yeni bir alan yaratılması ve tüm mekânın yenilenmesi.

Eski bir marangozhane atölyesi olan mekânın, küçük bir kapı aracılığıyla erişilebilen arka bahçeyle bağlantısını sağlamak için arka cephenin bir kısmı yıkılarak, yeni bir kiriş monte edildi ve iç ve dış mekanlar arasındaki ilişkiyi vurgulayan büyük çift kanatlı bir kapı yerleştirildi. Bu sayede, zemin için seçilen renkle birlikte, çalışma alanının doğal aydınlatması artırıldı ve gün boyunca elektrik aydınlatmasına olan ihtiyaç azaltıldı.

Çalışma alanını genişletmek ve yeni bir bağımsız alan oluşturmak için çelik ve ahşap strüktürle bir asma kat inşa edildi. Üst kata erişimi sağlayan eski doğrusal merdiven, yerden tasarruf sağlayan dar bir spiral merdivenle değiştirildi. Son olarak, mevcut aydınlatma ve kablo tesisatından yararlanarak tüm atölye tamamen yeniden düzenlendi.

Çerçevelerin, aletlerin ve grafik çalışmalarının depolanması için gereken alanın yanı sıra, tuvaletler ve ufak bir mutfak atölyenin orta aksına yerleştirilerek, serigrafi makinelerinin mekânda özgürce kullanılması sağlandı. Baskı makinesi, üçe iki metrelik çerçevelerle çalışmayı mümkün kılıyor ve hem yıkama kabini hem de kurutma rafı, alanın esnek kullanımına imkan sağlayacak şekilde hareket ettirilebiliyor.

Tüm yapı elemanları ve doğramalar metalik renklere boyanarak yenilemenin makinelerle uyum içinde olması sağlandı, böylece mekân sahiplerinin kimliğine büründü.

Etiketler: