Mies van der Rohe Ödülü 2019 Kazananı Açıklandı

Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü olarak verilen Mies van der Rohe Ödülü 2019 kazananı, Fransa'nın Bordeaux şehrinde gerçekleştirilen sosyal konut projesi Grand Parc Bordeaux oldu.

Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture ve Christophe Hutin Architecture tarafından hayata geçirilen proje, 60'lı yılların başında inşa edilen ve onarıma ihtiyacı olan 530 konutu kapsayan üç blokun dönüşümünü kapsıyor. 2014-2017 yılları arasında tamamlanan projede yenilemeye konutların iç mekandanlarından başlanmış; konutlara daha çok alan, ışık ve manzara sağlanması temel hedeflerden biri olmuş.

2019 Yükselen Mimar Ödülü ise okul yemekhanesi projesi ile BAST'a verildi. Jüri üyeleri tarafından yerinde ziyaret edilen beş finalist proje arasında Architecten de Vylder Vinck Taillieu tasarımı PC CARITAS projesi, Brandlhuber+ Emde, Burlon, Muck Petzet Architekten tasarımı Terrassenhaus Berlin / Lobe Block projesi, Selgascano tasarımı Plasencia Oditoryum ve Kongre Merkezi projesi ve 51N4E, Anri Sala, Plant en Houtgoed, iRI tasarımı Skanderbeg Meydanı bulunuyordu.

Etiketler:

İlgili İçerikler: