Murat Karamancı Öğrenci Merkezi'ne Avrupa Çelik Yapı Tasarımı Ödülü

Çeliğin mimari alanda yaratıcı ve üstün performanslı kullanımını teşvik etmek amacıyla Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork) (ECCS) tarafından iki yılda bir düzenlenen Avrupa Çelik Yapı Tasarımı Ödülleri (European Steel Design Awards), 14 Eylül 2017 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen törende sahiplerini buldu. Ahmet Alataş Mimarlık tarafından tasarlanan Robert Kolej Murat Karamancı Öğrenci Merkezi projesi, bu kapsamda Avrupa’nın en iyi çelik yapı projesine verilen Mükemmellik Ödülü'nü kazandı.

Projeyi buradan detaylı inceleyebilirsiniz.

Jüri yaptığı açıklamada projenin sürdürülebilirlik yaklaşımı ile mevcut yapının akıllı bir şekilde yeniden tasarlanıp kullanılması ile dikkat çektiğinin altını çizdi. Strüktürün, didaktik bir enstrüman olarak iç mekandaki programı sadeleştirdiğini belirten jüri, yasal yükümlülükleri ve alandaki fiziksel kısıtlamaları dikkate alarak şekillenen projenin hayal gücüyle birlikte yeni bir sosyal mekan yarattığını söyledi. Geçirgen cephe örtüsünün hem gündüz hem de gece etkileyici bir görüntü sunarak doğal çevre ve iç mekan arasında bağ kurulmasını sağladığını, görünür bırakılan taşıyıcı strüktürlerin ise kolaylıkla anlaşılabilen bir dil oluşturduğunu belirtti.

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen Ulusal Çelik Yapı Ödülleri jürisinin yapı kategorisinde seçerek yarışmaya gönderdiği toplam üç proje arasında ise Murat Karamancı Öğrenci Merkezi’nin yanı sıra Vodafone Arena ve Bursa Kadıyayla Teleferik İstasyonu projeleri bulunuyordu.

Avrupa Çelik Yapı Tasarımı Ödülleri kapsamında farklı ülkelerden toplam 11 proje Meziyet Ödülü'ne layık görüldü:
-Avusturya: Oasis of the Light – The Dome of the Louvre Abu Dhabi
-Çek Cumhuriyeti: Bolt Tower in Ostrava-Vitkovice
-Danimarka: Amager Bakke
-Finlandiya: Burj Al Arab Terrace
-Fransa: Bordeaux Stadium/ Nouveau Stade de Bordeaux
-Almanya: Sartorius Building 13
-Hollanda: Atrium in Office Complex De Resident
-Norveç: Kimen Kulturhus
-Portekiz: Museum of Art, Architecture and Technology
-İsveç: Odenplan
-Türkiye: Murat Karamancı Öğrenci Merkezi

Bu yıl verilen öğrenci ödüllerinde ise Türkiye, Almanya ve Norveç'ten ekipler bulunuyor.

-Türkiye: Bilal Torğul, İdris Demirli, Ümit Nurullah Yürük & Abdüsselam Şahin
-Almanya: Jakob Grave (Krumer Steg)
-Norveç: Anders Haagaas Grinde

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: