Ofisteki Yaşam

San Francisco’daki tarihi endüstriyel yapı; çalışanların bina içerisinde ayakkabısız gezebildikleri dinlenme ve enformel toplantılara olanak sağlayan mekanların olduğu bir ofis yapısına dönüştürülmüş.

60.000'den fazla işletmeye hizmet vermek için hızla büyüyen bulut tabanlı bir bordro ve IK platformunun San Francisco'nun doğu sahilindeki eski tersanesinde bulunan daha fazla çalışma alanına ihtiyaç duymasıyla geçmişte denizaltılar için hizmet veren tarihi yapı ofis yapısı olarak yeniden işlevlendirilmiş.

Bölgenin hâlihazırda yeniden canlandırma sürecinden geçiyor olması nedeniyle şirketin en büyük yapılardan birinin bir kısmına geçme şansı kolaylaşmış. Mimari projeyi hazırlayan Berkeley merkezli ofis Marcy Wong Donn Logan Mimarlık, Pier 70'in zarar görmüş yapılarının potansiyellerini değerlendirirken yapıların endüstriyel miras şartlarına uygunluğuna saygı göstermiş. Yapının orijinalinde bulunan çelik kolonlar ve kirişler korunmuş.

Yapı bütününde mekanların yükseklikleri metal kafes çatı seviyesinde tutulmuş, bu alan çalışanların gündelik çalışma ve gayri resmi toplantılar için kullanabileceği kanepeler ve çalışma alanları ile büyük bir salon gibi ele alınmış. Bu sayede mekan yaşama alanını andıran bir çalışma ortamına dönüştürülmüş.

Farklı yüksekliklerde asma katlar oluşturabilmek için orijinal desteklerin arkasına ikincil bir yapısal çerçeve yerleştirilmiş. Asma katlara ulaşım ise siyah endüstriyel yüzeyle zıtlık oluşturan merdivenler kullanılmış. Ofisler, çalışma alanları ve toplantı odaları aşağı katta, dinlenme odaları, salonlar ve mutfaklar ise üst katlarda konumlandırılmıştır.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL