Ters Köşe Ekoloji Kitaplaştı!

Ayşen Ciravoğlu moderatörlüğünde web sitemizde iki yıldır devam eden Ters Köşe Ekoloji yazı dizisi genişletilmiş bir içerikle kitap olarak Puna Yayın bünyesinde yayımlandı.

Ekoloji mücadelelerine mimarlık disiplini içinden geliştirilebilecek alternatif çözüm yollarının peşine düşen bu derleme, ekolojik, yeşil, sürdürülebilir yapıların üzerine inşa edildiği temelleri sarsarak mimarlığın kentte ve kırda edinebileceği rolleri sorguluyor. Kuramsal Açılımlar, Yap Yık At, Kırsalda Yapmak/Yaşamak ve Kent ve Alternatif Pratikler başlıkları altında çeşitlenen tartışmalar, doğaya ve ekolojik döngüye bakışımızı farklı noktalara yönlendiriyor.

Kentsel dönüşümün, bir diğer deyişle yıkıp yeniden inşa etmenin ekolojik ve ekonomik boyutlarını masaya yatırıyor. Kırın tüm bunlardan ayrışmadan sağlıklı bir geleceğin inşasında ne gibi potansiyeller barındırdığını araştırıyor. Küçük müdahalelerin ne denli etkili olabileceğini deneyimler üzerinden ortaya koyuyor, mimarlık eğitiminden gündelik hayata uzanan geniş bir yelpazede atılabilecek adımlara dikkat çekiyor.

Ayşen Ciravoğlu editörlüğünde ve Can Boyacıoğlu, Semin Erkenez, Berrak Kırbaş Akyürek, Elif Kendir Beraha, Esra Sert, And Akman, Merve Titiz Akman, Zeynep Durmuş Arsan, Özlem Bahadır Karaoğlu, Sevgi Baysal, Fulya Özsel Akipek ve Nurbin Paker’in katkılarıyla hazırlanan kitap, farklı bakış açıları sunan değerlendirmelerle ekoloji bağlamında yeni bir tartışma başlatmayı amaçlıyor.

Ters Köşe Ekoloji kitabına Pandora Kitabevi, babil.com, eganba.com, kidega.com, odakitap.com, kitapdenizi.com ve emekkitap.com'dan, iki yıllık yazı dizisinin bütününe buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

İlgili İçerikler: