Toplu Konut 105

EN

Guinée * Potin Architectes'in tasarladığı toplu konut projesi; Fransa'nın Rezé şehri, Jaguère mahallesinin beşinci bloğundaki kentsel, mimari ve peyzajla ilgili sorunlara çözüm üretmeyi amaçlıyor.

Rezé'nin yeni kentleşmiş alanındaki konumu nedeniyle, projenin peyzajla entegrasyonu önem taşıyor. Mahalle yaşamı, özel bahçeleri, yaya yolları ve ortak alanlarıyla blok; kentten peyzaja geçişte, araç girişinin sınırlandırıldığı "gizli park" konseptiyle kullanıcıyı geniş manzaraya doğru yönlendiriyor.

Otopark çözümü, yönelim, çevredeki yapılarla ilişki, yakın çevrenin işleyişi gibi belirli kriterlere göre arsaya yerleştirilen altı binanın tasarımında çeşitli şablonların ritmik düzende sıralanmasıyla oluşan uyum ve süreklilikten yola çıkıldı.

Ritmik şablon dizileri ve değişken hacimler arasındaki geçişler sayesinde, Place de la Jaguère yönünde doğudan batıya uzanan koridorlar oluşturuldu. Bu koridorlar, yapı adalarının batıdan doğuya doğru bir tarak şeklinde düzenlendiği kentsel planın devamı niteliğinde tasarlandı. Kuzey - güney aksında ise, yapılar arasındaki geniş boşluklar, görsel sekanslarla birlikte alternatif yaya ve bisiklet yolları barındırıyor.

Binaların tasarım kararında iki temel farklılık dikkat çekiyor:

  • Batıda, parkla doğrudan temas halindeki iki binanın cephesi Douglas doğal ahşap kaplamayla kaplandı.
  • Güneyde ve doğuda, kentsel dokuya daha yakın olan diğer dört binanın çatı katları yine Douglas ahşap kaplamayla kaplıyken, alt katları inci beyazı renge boyandı.

Yapılar, beyaz lake metal korkuluklara sahip kesintisiz balkonlarla çevrelendi. Bu balkonlar cepheler boyunca hafifçe dalgalanıyorlar ve kromatik bir etki yaratan dış depolama birimleriyle noktalanıyorlar. Çatı katında yer alan kış bahçeleri ise, çevredeki manzarayı yansıtan cam elemanlar ve hafif çerçevelerden oluşan "sera" tipinde inşa edildi. Cephelerin bu tasarımı, çevre yürüyüş yollarından ve açık alanlardan izlenebilen kromatik bir malzeme paletiyle, doku ve renk çeşitliliği sağlıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: