YEM Kitabevi Kadıköy Mağazası Açıldı

1973’ten bugüne Türkiye’nin mimarlık, iç mimarlık, tasarım, mühendislik, şehircilik, kültür, sanat vb. alanlarında uzman tek kitabevi olan YEM Kitabevi’nin Kadıköy Bahariye Şubesi açıldı.

YEM Kitabevi; Türkiye mimarlık ve tasarım ortamına kalıcı katkılarda bulunmak, düşünsel ve teknik konularda yaygın bir bilgi paylaşım ortamı sağlamak amacıyla ülkemiz mimarlık ve tasarım yayıncılığının seçkin, köklü ve güvenilir yayınevi YEM Yayın’ın yanı sıra tek yetkili dağıtımcısı olduğu Arketon, Stoneline ve Ninova kitaplarının da okuyucuyla ana buluşma noktası olma özelliğini taşıyor.

Ellinci yaşını kutlayan YEM Kitabevi, Kadıköy’deki mağazası ile tarihinde ilk kez İstanbul Anadolu yakasında okuyucularıyla buluşacağı bir mekana kavuşuyor.

YEM Kitabev’nin Kadıköy’deki yeni şubesi planlanırken, özellikle pandemi sürecinde kitap ile okuyucu arasına giren mesafeyi ortadan kaldırmak, “okur-yazar-yayıncı” birlikteliğini güçlendirmek hedeflendi. İçeriklerinin yanı sıra tasarım, kâğıt, renk, cilt gibi biçimsel nitelikleri de tercih edilmelerinde önem taşıyan mimarlık, tasarım, sanat kitaplarına, okuyucunun dokunma, sayfalarını karıştırma ve yakından inceleyebilme ihtiyacı göz önünde bulunduruldu.

Kitaplarla Yüz Yüze Bir Mekân Tasarlandı
YEM Kitabevi Kadıköy Şubesi tasarlanırken, okurun kitapları rahatça inceleyebileceği, kaotik alanlarda kaybolmadan, sadece mimarlık, tasarım, kültür, sanat kitaplarını bir arada bulabileceği, YEM Yayın kitaplarının yayın hazırlık süreçlerini yazar-editör-grafik tasarımcılarla tanışarak, sohbet ederek deneyimleyebileceği, samimi, yalın ve kitapların ön yüzlerinden sergilendiği bir mekân olması hedeflendi.

Fotoğraf: Gürkan Akay
Fotoğraf: Gürkan Akay
Fotoğraf: Gürkan Akay
Fotoğraf: Reha Günay

SE Mimarlık tarafından tasarlanan ve NML İnşaat tarafından uygulaması yapılan YEM Kitabevi Kadıköy Şubesi tasarımını, 5 temel öğe ve bu öğelere ilişkin 5 temel düşünce biçimlendirdi:

Cephe: Sokağın her iki başından yaklaşıma ve algıya yönelik bir cephe düzeni oluşturuldu.
Döşeme: Zemindeki kot farkı rampa ile yumuşatılarak dolaşımda süreklilik sağlandı.
Duvarlar/Kitap Rafları: Alan dar-uzun olduğundan kitapların ön kapaktan sergilenmesine olanak tanıyan, en az derinlik gerektiren bir raf düzeni tercih edildi. Mekânda okur ile yazarı, ziyaretçi ile YEM Yayın editör ve tasarımcılarını buluşturacak, kitap raflarıyla çevrelenmiş bir buluşma-çalışma adasına da yer verildi. Böylece kitabevinin, bütünüyle bir “iletişim ortamı” olarak hizmet sunabilmesi amaçlandı.
Aydınlatma: Rafları yakından aydınlatan, duvarlardan taşınan ve beslenen bir aydınlatma çözümüne gidilerek; tavan, öngörülen grafik tasarım uygulaması için çıplak bırakıldı.
Tavan: Yapılacak grafik çalışmanın sürekliliği için mevcut kirişler örtülerek tavan, devamlılık içeren katlanmış bir yüzeye dönüştürüldü. Mağazanın tavanı, kurulduğu günden bu yana kurumun ne kadar çok kişinin katkısıyla geliştiğini gözler önüne sermek amacıyla bir “saygı yüzeyi” olarak düşünüldü. Bu amaçla, Esen Karol tarafından tasarlanan etiketlerde, 1973’ten bugüne YEM Yayın ve YEM Kitabevi’ne değer katmış; bu iki markanın var oluşunda tuğla koymuş, kuruculardan yazarlara, editörlerden düzeltmenlere, çevirmenlerden sanatçılara, matbaacılardan satış ve lojistik ekibine kadar uzanan yüzlerce isme yer verildi.

Tüm bu yaklaşımlarla, kurumun köklü bir geleneğe yaslanan “okuyucu-yazar-yayıncı” ilişkisinin bugün ve gelecekte de yüz yüze, canlı bir biçimde sürdürülmesi hedeflendi.

YEM Kadıköy Mağazasında Yaz Boyunca Kitaplar 25 TL
İstanbul Anadolu yakasında okuyucularıyla ilk kez buluşmasına özel bir indirim kampanyası düzenleyen YEM Kitabevi, Kadıköy mağazasında yüzlerce kitap ve dergiyi 25 TL, 35 TL, 45 TL ve 55 TL’den okuyucuya sunuyor.

“Kadıköy Kitap Festivali” başlıklı bu özel kampanya, Temmuz-Ağustos-Eylül ayları boyunca geçerli olacak.

YEM Kitabevi’nin kitaplarına İstanbul Şişli, Perpa’daki merkezinden; Kadıköy Bahariye’deki şubesinden ve yemkitabevi.com internet adresinden ulaşılabilmektedir.

Etiketler: