Çıban Kupası

Building Design’ın 2006 yılından bu yana her yıl düzenlediği Çıban Kupası'nın bu yılki kazananı Londra’da tasarlanan Walkie Talkie gökdeleni oldu. Walkie Talkie, Londra silüetine zarar vermek, yanlış mimari kurgu nedeniyle çevresinde bir rüzgar koridoru oluşmasına neden olmak gibi eleştirilerle henüz proje aşamasındayken de çokça eleştirilmişti.

walkie talkie (fotoğraf: antonio olmos)
fotoğraf: eugene regis
fotoğraf: graeme robertson
fotoğraf: robert pittman
ymca (fotoğraf: © bd)
woodward hall (fotoğraf: © bd)
Whittle Binası (fotoğraf: © arkracer)
parlement binası (fotoğraf: elizabeth hopkirk)
city gateway (fotoğraf: simon hill)
fotoğraf: eugene regis
fotoğraf: robert pittman

Yılın en kötü binasını seçmek için düzenlenen Çıban Kupası’nda (Carbuncle Cup) bu yıl 10 proje finale kalmıştı. Rafael Vinoly’nin Walkie Talkie projesi, Keith Williams Architects’in Parlement Binası, Fluid Design’ın City Gateway tasarımı, Robert Kilgour Architects’in YMCA’si, Careyjones Chapmantolcher’in Woodward Hall’u ve John Simpson Architects’in Whittle binası seçkiler arasında yer alıyor.

Bu yıl Çıban ödülünü almaya hak kazanan Rafael Vinoly’nin tasarladığı Walkie Talkie, tasarımlarının sunulduğu 2006 yılından bu yana, pek çok eleştiri yazısına konu olmuştu. Jüri raporunda form, kat yüksekliği ve mimarisi açısından çevre tipolojisiyle uyumlu olmadığı ve Londra’nın silüetine zarar verdiği belirtilmiş. Yansıtıcı cephe, binayı çeviren sokaktaki arabalara güneş ışığını yönlendiriyor ve arabaların zarar görmesine neden oluyor. Öte yandan gerek jüri gerekse yerel halk, yapının rüzgar dolaşımını kestiğini ve hemen önündeki caddede rüzgar koridoru etkisi yarattığını belirtiyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: