Çok İşlevli Bağlantılar

Bir tarım parkı için tasarlanan strüktür, katlanan yüzeyleri ile araziye yayılarak mekanlar tanımlıyor ve farklı bölümler arasında bağlantı kuruyor.

Çin’in güneybatısında yer alan Modern Tarım Parkı meyve ve sebze üretim alanları, mera, balık çiftliği ve hayvancılık aktiviteleri ile 153 kilometrekareye yayılıyor. Bütün bu aktivitelerin gözlemlenebildiği, hem geleneksel hem de modern tarım uygulamalarının ziyaretçiler tarafından incelenebildiği bu sergileme alanı için tasarlanan beton strüktür ise parkın içine yayılarak bir yandan farklı işlevler arasında bir çerçeve çizerken diğer yandan da bu alanları birbirine bağlıyor.

fotoğraflar: shen photo

Geleneksel Çin bahçelerindeki veranda kullanımından esinlenilen projede malzeme olarak ahşap yerine beton tercih edilmiş. Böylece hem tarımsal arazinin hem de modern tesislerin harmonisiyle uyumlu, basit ve daha ekonomik bir strüktür elde etmek amaçlanmış. Zikzak, V şeklinde ve düz bir hat olmak üzere üç bölümden oluşan ana formlar kullanıma çatı örtüleri, gözlem terasları ve oturma alanları olarak kazandırılmış. Ayrıca arazinin kuzey kenarına yerleşen ve gözlem galerileri olarak nitelendirilen dört adet pavyon oluşturulmuş. Katlanan düzlemlerden oluşan yapılar patikalar ve yeşil setlerle sarmalanmış. Hem ana veranda ile çevrelenen avlu hem de pavyonlar buluşma ve dinlenme alanları tanımlamış. Parkın güneyinde yer alan yeşil alan ile ise ana yolun görüntüsü ve gürültüsü perdelenmiş. Verandanın, arazinin batı ve güney yönünde genişletilmesi ve bir yaya köprüsü ile ana yolun diğer tarafı ile bağlantı kurulması ise projenin sonraki aşamaları için planlananlar arasında.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL