Dağınık Düzen

Kaliforniya Sanat Okulu’nun dış mekan stüdyosunu dönüştürerek sergilemeyi farklı bir bakış açısıyla ele alan Confetti Urbanism projesi, kuruduğu geçici, renkli ve dağınık düzenin neden olacağı karşılaşmaları tasarım ve insan faktörü ile zenginleştiriyor.

Designing Material Innovation sergisine üç ay boyunca ev sahipliği yapmak üzere tasarlanan Confetti Urbanism, Kaliforniya Sanat Okulu (CCA)’nun Back Lot adını verdiği dış mekan stüdyosunda mimari, mobilya, bitki ve insan aktivitesini renkli bir dil yaratarak buluşturuyor. Proje, alanı bir sergi mekanına dönüştürürken, stüdyo kimliğini de kaybetmeyerek öğrencilerin vakit geçirebileceği, sanat ve tasarım çalışmalarına devam edebileceği hem sosyal hem de işlevsel kullanımlar sunuyor.

Alana yerleştirilen nakliye konteynerlerine malzeme deposu, malzeme geri dönüştürme merkezi, yönetim ofisi ve kaynak istasyonu gibi işlevler yüklenirken, mekanda aynı zamanda piknik masaları, saksılar içinde ağaçlar, çöp kutuları, hamaklar ve rastgele döküntüler bulunuyor. Tasarım, bu farklı işlevsel ve sosyal altyapılar üzerinde tekil bir düzen kurmak yerine alanın çoklu bileşenlerinin çeşitliliği ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Tıpkı bir konfeti yığını gibi sergi alanına düzensiz bir biçimde, gelişigüzel dağıtılmış gibi görünen öğeler ise aslında sergilenen prototipleri dikkatli bir şekilde çerçeve içine alıyor. Boyalı diskler, kurdeleler, bantlar ve alandaki çeşitli şekiller ziyaretçileri hareket etmeye, durmaya ve belirli yönlere bakmaya yönlendiriyor. İncelikle işlenmiş bağlantılar ve hizalamalar sergilenen 5 proje arasındaki nüansları yansıtırken; özerklik ve etkileşim, çevresel etkiler ve grafik görüntüler, işlev ve eğlence gibi ikilikler yoluyla mekana nüfuz ederek sergiyi canlandırıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: