“Türkiye’de Mimarlık Eğitimi” Sergisi’nin Kamu Programları Başlıyor

Salt’ın “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi” sergisi paralelindeki programlar, 20 Ocak Cumartesi günü mimar - akademisyen Uğur Tanyeli’nin gerçekleştireceği açık ders ile başlıyor.

Salt’ın “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi: 18. Yüzyıldan Günümüze Kurumsallaşma Eşikleri” sergisi 31 Mart’a kadar Salt Galata’da devam edecek. 18. yüzyıldan günümüze Türkiye’de mimarlık eğitimi tarihini, mimari üretime yapılan katkıları ve açılım imkânlarını ele alan sergiye, akademisyen ve araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan bir dizi program eşlik ediyor.

Sergi kapsamında hazırlanan açık derslerin ilki, mimar-akademisyen Uğur Tanyeli ile 20 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te Salt Galata’da yer alacak. Tanyeli, “Türkiye’de Mimarlık Eğitimi: Bir Kurumlaş(ma)ma Tarihi” başlıklı bu oturumda, mimarlık eğitiminin iki yüzyılı aşkın süreçte geçirdiği dönüşümleri irdeleyecek. Askerlik ve mühendislik ile bütünleşik tek bir okulla başlayan ve günümüzde Türkiye genelinde yüzü aşkın okula yayılan mimarlık eğitimini, akademik manzara ile kurumlar odağında değerlendirecek.

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde bir proje dersi jürisi, 1980’ler Salt Araştırma, Harika - Kemali Söylemezoğlu Arşivi
Erkal Güngören’in İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki öğrencilik yıllarında Ahsen Yapanar danışmanlığında hazırladığı proje Salt Araştırma, Erkal Güngören Arşivi
Fotoğraf: Mustafa Hazneci
Fotoğraf: Mustafa Hazneci
Fotoğraf: Mustafa Hazneci
Fotoğraf: Mustafa Hazneci

26 Ocak Cuma günü 12.00 - 19.00 saatlerinde ise mimar ve araştırmacı Marie-Louise Richards yürütücülüğünde Salt Galata’da bir atölye gerçekleştirilecek. Bakım pratikleri, kolektivite ve mekânsal pratikler arasındaki ilişkileri araştıran Richards, katılımcılar ile birlikte feminist bakım pratiklerinden neler öğrenebileceğimizi ele alacak. Stockholm merkezli IASPIS—International Programme for Visual and Applied Arts iş birliğinde, İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilecek. Atölye, mimarlar, tasarımcılar, ilgili disiplinlerden uzmanlar ile öğrencilere açık.

Ücretsiz programlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak için saltonline.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: