Denklemdeki Zaman

Geleneksel ve dijital üretim yöntemlerinin birlikte kullanıldığı yerleştirme tasarımında ahşap, geçmişin mirasını ve geleceğin bilinmeyen olasılıklarını bir zaman denkleminde bir araya getiriyor.

Mimarlar ve marangozlardan oluşan bir ekibin Finlandiya Ulusal Müzesi iş birliği ile Helsinki’de yer alan Seurasaari Açık Hava Müzesi için tasarladığı Y adlı yerleştirme, geleneksel ve dijital tasarım ve üretim yöntemlerini birlikte kullanarak zamanın geçişini ve bu geçişin farklı boyutlardaki yansımalarını ifade etmeyi amaçlıyor.

Matematikte bilinmeyenin sembolü olarak Y, yerleştirme kapsamında geleceğe ve İskandinav mimarlık mirasının olası çıktılarına işaret ediyor. Geleneği inşa edenin eski-yeni arasındaki devamlılığı sağlayan bağ, bilgi ve beceri aktarımı olduğunun altı çiziliyor. Bu noktada proje de değişen zamanla birlikte çeşitlenebilecek aracı bir yapı olarak kurgulanmış. Üretiminde kullanılan prefabrik çapraz lamine ahşap malzemenin çok sayıda ahşap takoz ile kitlenmesiyle inşa edilen Y’nin kendisi de dev bir bağlantı elemanı görünümünde.

vaziyet planı
plan
kesit

Projenin konumlandığı açık hava müzesi bünyesindeki Niemela Tenant Çiftliği, geleneksel Finlandiya mimarisinin örneklerinden biri. Çiftlik, Orta Finlandiya’dan 1909 yılında müze adasına taşınan 13 ahşap yapı ile hayvanlar ve insanların kullandığı birçok avludan oluşuyor. Y ise alanın giriş kısmına eklemleniyor ve tanıdık, kalıcı müze kurgusuna alternatif olarak ziyaretçileri daha uzun vakit geçirmeye davet eden bir sosyal avlu kuruyor. Y; geçicilik, zaman ve ahşabın cesur kullanımından oluşan bir denklem meydana getirerek, zamanın geçişini yansıtan, hipnotize edici bir meditasyon mekanı sunuyor.

Etiketler: