Designer-in-Residence Programının İkinci Dönemi İçin Açık Çağrı

Atölye tarafından, tasarımcıların fikirlerini gerçeğe dönüştürmek ve tasarım ve üretim süreçlerinde ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak için hazırlanan Designer-in-Residence programı, Mayıs - Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşecek ikinci dönemi için bir açık çağrı yapıyor. Seçilecek tasarımcı, Atölye’nin disiplinlerötesi ve inovatif çatısı altında yer alan ve MIT Fab Lab Ağı üyesi olan Prototipleme Lab’de 2 ay süreyle çalışacak. Tasarımcılara, projelerini geliştirmeleri için Prototipleme Lab’e ve ekipmanlara erişim, mentorluk ve iletişim desteği veriliyor. Ayrıca, tasarımcı bu iki aylık süreç boyunca Atölye’nin multidisipliner komünitesinin bir üyesi olma şansı elde edecek.

İkinci dönem, FabLab Lisboa ile ortak bir uluslararası rezidans programı olarak düzenleniyor ve odak materyal "mantar" olarak belirlendi. Programa başvurmak isteyen tasarımcıların, özgeçmişleri ve portfolyolarını ekleyerek Atölye internet sitesindeki başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Başvurular için son tarih 13 Nisan 2018.

Atölye ve FabLab Lisboa tarafından seçilecek olan iki tasarımcı, İstanbul ve Lizbon’da aynı anda 2 ay süresince çalışacak. Tasarımcılar, program sonunda prototiplerini ve projelerini Atölye ve FabLab Lisboa’da eş zamanlı yapacakları sergi ve sunum ile kamuyla paylaşacak. Ayrıca bu tasarımlar her iki kurumun da iletişim kanallarında paylaşılacak.

Prototipleme Lab, Atölye
Bilge Nur Saltık
Bilge Nur Saltık'ın sergisi
Bilge Nur Saltık'ın sünger ile üretimleri

Her program için farklı bir odak materyalin seçildiği programda, tasarımcıların bu materyali kullanarak proje geliştirmeleri ve tasarım ürünü prototipleri üretmeleri bekleniyor. Atölye, bu program ile yetenekli tasarımcıların farklı materyaller ile ilgili pratik kazanmalarını ve yaparak öğrenme ile birlikte deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Program için Portekiz’den bloklar halinde gelecek mantar malzemesinin sponsorluğunu mantar ile çalışmak isteyen genç girişimcileri destekleyen Amorim Cork Ventures üstleniyor.

Aralık 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşen ve odak materyali “sünger” olan ilk rezidans programı, İstanbul merkezli tasarımcı Bilge Nur Saltık’ı ağırlamıştı. Nur, iki ay boyunca süngerin alternatif kullanımlarını ve potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştı, ve günlük hayatta hiç doğrudan temas içinde olmadığımız bu materyali nasıl günlük kullanım objelerine entegre edilebileceğini araştırdı. Prototipleme Lab’deki 3 boyutlu yazıcı ve lazer kesim gibi ekipmanlardan yararlanan, Atölye ekibi ve komünitesinden farklı geri bildirimler alan Nur, süngerin sabun ve ahşap gibi farklı maddelerle etkileşimi, akustik panel ve koku dispanseri alanlarında nasıl kullanılabileceği üzerine projeler geliştirdi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL