Eğitimi Peyzaja Taşırmak

Eğitim alanları tasarımlarında değişen yaklaşımın üniversite kampüsüne yansıyan bir örneği olarak gösterilebilecek proje, Monash Üniversitesi Caulfield kampüsünde uygulanmış.

Açık alan kullanımını optimuma çıkaran proje ile hem öğrenciler ve çalışanlar hem de ziyaretçiler için dinamik bir kampüs ortamı yaratılmış. Serbest alanlar, yeşil alanlar, teraslar ve spor alanları ile kampüsün her noktası etkileşimi ve iletişimi teşvik ederken, çalışmak ve dinlenmek içinde farklı potansiyellerde mekanlar sunuyor. Samimi kampüs ortamı ile fikirlerin paylaşıldığı, hayalgücünün beslendiği, sosyalleşmenin ve hareket etmenin kolaylaştığı, beden ve zihni besleyen bir paket sunuluyor.

fotoğraflar: john gollings

Hafif bir şekilde alt kotta bırakılan yeşil alan yıl boyu aktivitelerin düzenlenebileceği bi alan olarak düşünülmüş. Bu alana eklemlenen teras bölümü ile oturma alanları oluşturulurken açık alana olan bakış korunmuş. Pasif açık hava aktivitelerine izin veren bu mekana masa ve sandalyeler yerleştirilmiş. Ahşap bölümlerin kenarlarına hem gölge sağlaması hem de kampüs için bir kimlik oluşturması adına jakaranta ağaçları dikilmiş. Bahçe alanın diğer yarısına yerleştirilen mavi zeminli tasarım Agatha Gothe Snape ve TCL ortaklığında üretilen bir sanat çalışması olmakla birlikte spor aktiviteleri ve birçok farklı etkinlik için alan sunuyor. Ortadan geçen su kanalı ise yağmur sularını toplama ve temizleme alanı olarak çalışıyor ve üniversitenin ana araştırma konularından biri olan su problemi olan şehirler ile bölge dokusunda var olan sulak alanlara bir gönderme yapıyor.

Etiketler: