Ekvador Kültürüne Yolculuk

Ekvador’un başkenti Quito için tasarlanan proje, şehrin kültürel ve ekonomik zenginliklerinden biri olan zanaatkarlara yeni bir alan sunarken, mekansal ve işlevsel eklentilerle şehirle olan etkileşimini arttırmayı amaçlıyor.

Halihazırda şehirde bulunan ve zanaatkarlara ev sahipliği yapan alanın karşısına inşa edilmek üzere tasarlanan proje, “pazar yeri” tanımını modern bir bakış açısıyla yeniden yorumlarken dükkanların ortasında kalan bir meydan ve farklı aktivitelere açık kamusal alanlarıyla mekan-şehir etkileşimi arttırmayı amaçlıyor. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi çeken ve şehrin ekonomik zenginliklerinin bir parçası olan küçük esnafların yerleşeceği proje ile yerel üretimlerin öne çıkarılması planlanırken, mekan kurgusu ile pazarı dolaşan insanların Ekvador'un farklı sosyal, kültürel ve tarihi yönlerinin sergilendiği bir yolculuk yaşaması istenmiş.

diyagram
kolaj
zemin kat planı
2. kat planı
3. kat planı
kesit
görünüş

Farklı boyutlarda ancak aynı vurguda plana yerleşen 50 dükkanın bulunduğu proje aynı zamanda bir kültürel merkez, restoran katı, açık bir meydan ve yeraltına yerleştirilen 3 katlı bir otoparktan meydana geliyor. Giriş katının bir köşesinde bulunan meydan bütün koridorların, merdivenlerin ve asansörün buluştuğu; gösterilerin düzenlendiği ve ziyaretçilerin bir araya geldiği mekan olarak yapının çekirdeğini oluşturuyor. Dükkanları, kültür merkezini ve yemek alanlarını içine alan üç katta yer alan teraslar sayesinde görsel iletişim her yükseltide devam ederken, meydanın yarattığı boşluk ışık ve hava dolaşımı sağlıyor. İkinci katta restoranlar bulunurken kültürel merkezin yer ladığı üçüncü kat, 250 kişiyi alacak kadar geniş bir açık hava alanı sunuyor.

Projenin ana fikri, ziyaretçilerin mimari ve kentsel dokular içinde yapacağı yolculuğu temel alıyor. Zanaatkarların evi olacak yapının kültürel bir ikon olmak ve bunu yaparken kentsel bir katalizör olarak çalışmak istemesi, projeyi herkesin bir araya gelebileceği kamusal bir kesişim noktası haline getiriyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: