Füreya’nın İzinde

İlk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın aramızdan ayrılışının 20. yılı anısına Kale Grubu’nun katkılarıyla gerçekleşen Füreya sergisi, sanatçının bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı retrospektif sergisi olma özelliği taşıyor. Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy küratörlüğünde sanatseverlerle buluşan sergi, sadece seramik alanında değil, seramik-mimari birlikteliğinin öncü isimlerinden biri de olan Füreya’yı anmak kadar anlamak da gerektiğinin önemini vurguluyor.

Eserlerinin “yüksek sanat” simgesi olarak görülmesine ve sanatın müzelere “hapsedilmesine” karşı çıkan Füreya’yı özgün bir bakış açısı ile sanatseverlerin karşısına çıkarmayı amaçlayan sergi, Kale Grubu'nun 60. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında 18 Ocak 2018 tarihline kadar Akaretler’deki Sıraevler’de ziyaret edilebilir.

füreya koral retrospektif sergisi, kale grubu
Füreya Koral atölyesinde, 1959, fotoğraf: Taha Toros Arşivi
Füreya Koral, İstanbul Divan Oteli için yaptıgı panodan bir detay, 1968, fotograf: Ali Konyalı & Tarkan Kutlu
Füreya Koral, porselen serisinden bir seçki, 1973
Füreya Koral, seramik tabak, çap 30cm, Sara Koral Aykar Koleksiyonu
Füreya Koral, Ankara Anafartalar Çarşısı seramik panolarindan bir detay, 1964, fotoğraf: Oğuz Karakütük

Toplamda 200’e yakın eser, belge ve fotoğrafın yer aldığı sergide ayrıca Füreya’nın iç dünyası ve kendini gerçekleştirme hikayesi de anlatılıyor. Böylelikle onu hiç tanımayanlara hayat çizgisindeki önemli kırılma noktaları, üretimindeki arayışların getirdiği dönemeçleri ve eserlerini kapsamlı bir biçimde anlatabilmek amaçlanıyor. Bu kapsamda; 40 yaşında seramikle bir anlamda yeniden doğan, sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücünü kendinde cisimleştiren Füreya’nın 1950’li yıllardan itibaren yaptığı tüm çalışmalar bir araya getiriliyor. Bunlar arasında; mürekkeple yaptığı desenlerden litografilerine, seramik tabaklarından dış mekan panolarına, evler serisinden en son çalışması olan Yürüyen İnsanlar’a kadar birçok eser bulunuyor. Serginin kurgusu da olabildiğince Füreya’nın yaşam öyküsünü takip etmek üzere şekilleniyor.

Etiketler: