Galeri AAF

Meksika'da bulunan mimarlık ofisi S-AR, Monterrey'de bir çağdaş sanat galerisi tasarladı.

Üç katlı küçük bir yapı içinde kurgulanan bu galeri projesinde, birinci katta okumalar ve dersler için halka açık bir alanla birlikte sergi açılışlarına hizmet eden bir mutfak yer alıyor. Bu katın arka kısmında, sanatçılar için kendi banyosu ve verandası bulunan bir alan oluşturuldu. Bu kat, briket duvarlarla ve beyaz boyalı I profil kirişler üzerine oturan çelik döşeme levhalarıyla inşa edildi. Mekanı çevreleyen duvar ve bölücüler, ahşap, alüminyum, cam ve metal levhalardan (metal mesh) bu bina için özel olarak üretildi. İkinci kat, çeşitli sanat eserleri için açık bir sergi alanı olarak tasarlandı. Bu kat, sıva üzerine beyaz boyalı duvarlar ve brüt betonarme kaset döşemeden oluşuyor. Üçüncü katta yer alan okuma odası ise, aynı zamanda ofis ve toplantı odası olarak hizmet veriyor. Çıtalı çam panel duvarlar ile çevrili bu alanın üzeri brüt beton plak döşeme ile örtülü. Galeri, metal kapılar açıldığında manzara sunan, dar bir bahçe avlusuyla çevreleniyor.

Meksika'da bulunan beyaz renkli çağdaş sanat galerisi

Galeri mekanları arsanın merkezinde konumlandırılarak, bitişik komşu yapı kenarında düşey sirkülasyon hattı çözüldü ve parselin diğer kenarları zemin kata ışık sağlayan bir avlu olarak bırakıldı. Bu durum, ilk katta beton ve ikinci katta ahşap bir merdivenden oluşan sikülasyon bloğunun karanlık ortamıyla tezat oluşturuyor. Üst katlar, yapının dar kenarlarındaki ön ve arka cephelerinde yer alan, isteğe göre daha çok ya da daha az ışık ve mahremiyet sağlayacak şekilde ayarlanabilen katlanan kapılardan gelen gün ışığıyla aydınlanıyor.

Güneye bakan yan duvar, güneş ısısından koruyucu termal bir bariyer sağlamak için oluklu metal ile kaplandı. Bu koruma, duvarlarda kullanılan polistiren dolgulu bloklarla birlikte, şehrin en sıcak aylarında iç mekanların ferah kalmasına yardımcı oluyor. Bütüne bakıldığında, konstrüksiyon, yerleşim kararları ve diğer tamamlayıcı elemanlar, binaya termal konfor, aydınlık ve estetik açısından belirli avantajlar sağlamak için ana strüktüre eklenen öğeler olarak hizmet ediyor.

Etiketler: