Kalıntıların Güzelliği

Litvanyalı sanatçı Agne Gintalaite, Litvanya’da eskiden kullanılan garaj alanlarını bir fotoğraf serisine dönüştürdü. “Kalıntıların Güzelliği” adını verdiği çalışması, sosyal yapıyı şekillendiren ve geniş alanlar kaplayan garajların farklı doku ve renklerdeki kapılarına odaklanıyor.

fotoğraflar: agne gintalaite

Park alanları, Litvanya’da sosyal yapıyı şekillendiren önemli bir unsur olarak kent merkezlerinin çeperinde geniş alanlar kaplıyorlar. İnsanlar araçlarını bu garajlara park ediyorlar ancak garajların yerleşim alanlarından ayrı bir yerde toplanması ilginç bir durumu da beraberinde getiriyor. Öyle ki insanlar evlerinden arabalarına ulaşmak için toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Gintalaite’nin projesiyse büyük bir markanın satış mağazasının yakınında yer alan “garaj şehri”ni fark ettiğinde oluşmaya başlamış. Günden güne önemini kaybetmeye başlayan bu garaj alanlarının birbirinden farklı kapılarını belgeleyen sanatçı, kültürel izlere dikkat çekiyor. Gintalaite, her biri farklı bir renge, malzemeye ve desene sahip garaj kapılarını fotoğraflayarak insanların sahip oldukları şeylere gösterdikleri özeni göstermeyi amaçladığını belirtiyor.

Ne var ki şehir merkezlerinin çeperlere doğru sürekli genişlemesi, Litvanya’daki bu geleneksel garaj alanlarını da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Kentsel gelişim baskısı altındaki garaj alanlarının daha ne kadar kullanılmaya devam edeceğiyse büyük bir soru işareti olarak duruyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: