Katmanlarla Tanımlanan

Tarım kültürünü ve ürünlerini şehir yaşantısına yaklaştırmayı amaçlayan proje, bir ızgara sistemi üzerinde tanımlan değişken mekanları ile işlevsel çeşitliliği artırmayı amaçlıyor.

Tayland’da tasarlanan proje, bir tarım arazisi sahibinin ürünlerini ve bu yaşam tarzını şehre ve şehirdekilere yakınlaştırmak istemesi üzerine ortaya çıkmış. Asıl tarım alanını da içine alan arazinin yola cephesi olan ön bölümünde konumlanan prototip proje, bitkileri ve insanları bir araya getiren kurgusunda farklı işlevlere ayrılan katmanlı bölümlerden oluşurken, kullanılan hareketli strüktürler sayesinde de değişen koşullara adapte olabilmesi amaçlanmış.

fotoğraflar: ketsiree wongwan
Yaz ayları için kullanım öngörüleri
Kış ayları için kullanım öngörüleri
Vaziyet planı
Kafe yapısının kesiti
Modüler mobilya detayları

1,5 metrelik mesafe üzerinden tanımlanan ızgara sistemine sahip alan, açık ve kapalı bütün katmanları birbirine bağlıyor. Strüktürler, yüzeyler ve işlevler mekan planı üzerinde birbirini destekliyor ve koşullara göre farklı alanların tanımlanmasını sağlıyor. Hareketli strüktürler istenildiğinde üzeri kapalı alanlar oluşturabiliyor. Sera ve tarla alanlarının yanında atölye mekanı, amfi tiyatro, kafe gibi mekanlar da bulunuyor. Modüler mobilya sistemi ise farklı bir planda çalışıyor. Alana yerleştirilen bu katmanlar arasında ilişki tesise sahip olduğu esnek yapıyı kazandırarak çeşitliliği ve yaratıcılığı teşvik etmeye çalışıyor.

IF_INTRODUCTION TO CORO FIELD PHASE I from Integrated Field on Vimeo.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL