Küçük Armutlu Ulusal Mimari Fikir Yarışması

“Şehri mesken edinenler, vatandaş olmaktan kaynaklanan yasal ve ulusal statülerine bağlı olmaksızın ‘şehir hakkı’na sahiptirler.”

H.Lefebvre

İstanbul Sarıyer ilçesinde konumlanan Küçük Armutlu Mahallesi için düzenlenen "Küçük Armutlu Yerinde Ve Yerlisiyle İyileştirme Ulusal Mimari Fikir Yarışması", şehir hakkının özgün bir pratiğini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Ulusal, serbest ve tek aşamalı olarak düzenlenen yarışma sonucunda seçilen projenin Küçük Armutlu halkının da dahil olacağı müşterek bir inşa etkinliğiyle gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Öte yandan yarışmada kazanan projelere de ödül verilmeyecek, ödüller Küçük Armutlu halkı yararına kullanılacak. Proje teslimi için son günün 6 Kasım 2015 olarak belirlendiği fikir yarışması, bugüne değin taşıdığı gecekondu yerleşimlerinin pozitif kentsel ve kamusal değerlerini, kültürel miras olarak korunması için fikir geliştirilmesini amaçlıyor.

Yarışma, toplumsal değerler ve kentsel, mimari potansiyeller barındıran Küçük Armutlu Mahallesi’nin rantsız, yıkımsız, mevcut sosyal bütünlük bozulmadan ve kendiliğinden bir dönüşümün olanaklılığını kanıtlayan bir proje ortaya koymayı amaçlıyor. Ortaya konulan projenin ise “Yerinde ve Yerlisiyle İyileştirme Projesi” olmasını hedefliyor.

Yarışmayla ilgili bilgi edinmek için tıklayın.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: