Mekan İçinde Mekan

Ahşap bir kabuğun tanımladığı Savoy Club House, katmanlı bir mekan olarak tasarlanmış. Autoban’ın tasarladığı iç mekan projesi, birbirine zıtlık yaratarak çakışan farklı malzemelerin birlikteliğinden doğuyor.

Savoy Ulus, farklı yaşam ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış değişik ev tiplerinden oluşan bir toplu konut projesi olarak özetlenebilir. Projenin merkezinde yer alan Savoy Ulus Club House ise lounge, kafe, multimedya bölümleri, yüzme havuzu, spa odaları ve spor salonundan oluşan, ortak kullanıma açık bir sosyal tesis tasarımı.

fotoğraflar: ali bekman
iç kabuğun zemin ve duvarla birleşimi
merdiven ve aydınlatma detayı
kütüphaneye bakış
havuz ve spor salonuna bakış
iç kabuk ve brüt beton birleşimi
iç kabuk ve aydınlatma
lounge zemin kat planı
lounge kesiti
kafe zemin kat planı
kafe kesiti

Mimari projenin arazi kotlarından doğan geometrisi, Savoy Ulus Club House projesinde iç mimariyi oluşturan kabuk sistemi ve malzeme seçimlerine yön verdi. Yüksek tavan avantajından kaynaklanan hacimli mekanları insan ölçeğine yakınlaştırmak amacıyla parapet hizasında tasarlanan iç mimari kabuk, “katmanlı” tasarım anlayışımızı sergiliyor. Aynı zamanda da binanın mimari çizgileriyle arasındaki boşluk içinde kalan aydınlatma ve mekanik işlevlerinin çözümlendiği bir katman görevi görüyor.

Kabuk, ahşap malzemeden tasarlandığı için yapı içindeki brüt beton yüzeylere tezat oluşturuyor ve mekana sıcaklık katıyor. Aynı kabuk, ıslak mekanlara da iki değişik tonda doğal taşla yansıtılıyor.

Lounge bölümünde tamamı şeffaf bir kutu olarak tasarlanan kütüphane, hacimli alanda “mekan içinde mekan” yaratıyor. Lounge ve kafe bölümlerinde kullanılan tüm mobilya ve aydınlatma üniteleri de ürün koleksiyonumuzdaki tasarımların projeye özel olarak yorumlanmış sürümleri.

Etiketler:

İlgili İçerikler: