Mekanın Renk Kodları

Two Space tasarımı işletme danışmanlığı ofisi, mimari kütlenin eğrisel biçimlerini iç mekana taşıyor. Mekanlar, işleve göre farklı renklerle kodlanmış.

Düsseldorf’un merkezi Königsallee’de yer alan bir ofis ve ticaret kompleksi olan KöBogen, Daniel Libeskind tarafından tasarlandı. Ana tasarım kararımız Libeskind mimarlığıyla aynı bakış açısında olmaktı. Bunu yaparken şirketin değerlerini ve gücünü de mekan deneyimine aktarmak istedik. Burada yer alan ve iç mekanını bizim tasarladığımız danışmanlık ofisiyse markanın dinamik karakteriyle uyumlu bir mekan organizasyonu arayışındaydı. Bunu da Libeskind’in organik kütle tasarımını iç mekana yansıtarak gerçekleştirmeyi amaçladık. Dış cephenin koyu gri karakteri iç mekanda, açık tonlardan oluşan bir renk paletiyle bütünleşiyor, deneyimsel ve sade bir iç mekana dönüşüyor.

fotoğraflar: h.g esch
zemin kat planı

Ana rengimiz, nötr beyazın yanında “grej” olarak adlandırdığımız gri ve bej renklerinin karışımından oluşuyor. Bu tonların bileşenleriyse çelik cephenin koyu gri renginden ve traverten kaplama panellerinin bej tonundan geliyor. Özel bölgelerde kullandığımız poliüretan döşeme sayesinde “grej”, çoklu mekansal deneyimler için sade bir arka plan oluşturuyor.

Analizler doğrultusunda her alan, mekan strüktürlerinden döşeme kaplamalarına dönüşen ayrı bir renk kompozisyonu barındırıyor. Akustiği düzenleyen paneller ve aydınlatma elemanları kompozisyonu güçlendiriyor. Bir sergi nesnesi gibi davranan oturma elemanlarıysa kendilerini, her mekanda tekrarlayan birbirinden farklı renkleri bütünleştiren bir ortamda buluyor. Duvarlardaki yansıtıcı yüzeyler üzerinde yer alan ve şirketin marka kültürünü yansıtan yazılar ve resimler, yeni fikirlere ilham olmayı amaçlıyor.

350 çalışanın paylaştığı açık ve hücreli çalışma mekanları, renklerin de yardımıyla şeffaflık ve tarafsızlık ilkesiyle tasarlandı. Buluşma mekanları olarak kurgulanan dinlenme alanları, bağımsız ve organik formlarla kurgulandı. Sarmal planlı telefon kabinleri daha sessiz ve mahrem çalışma alanları olarak hayata geçirildi.

Etiketler: