Otur(a)mama Hali

RAAAF stüdyosu tarafından tasarlanan Breaking Habits projesi mimarlık, sanat ve felsefeyi kesiştirirken oturma alışkanlığına yeni bir alternatif sunan deneysel bir mekan üretiyor.

RAAAF (Rietveld Architecture-Art-Affordances) stüdyosunun mekansal dinamikleri keşfettikleri serinin bir parçası olan Breaking Habits projesi mimarlık, sanat ve felsefeyi kesiştiren mekansal bir yerleştirme. Hollanda’da klasik bir kanal evinin içinde gerçekleştirilen deneysel ortam, yerleşmiş yaşama biçimlerini kırmayı amaçlıyor. Medikal araştırmaların, uzun süreler hareketsiz kalmanın sağlığa zararlı olduğunu belirttiği halde, yerleşik yaşamımızdaki hemen hemen bütün mekanlarda bulunan oturma elemanlarına karşı farklı bir bakış açısı getiriyor.

fotoğraflar: johannes schwartz

Ofisin çalışması, 2025 yılında sandalyelerin ve koltukların olmadığı bir dünya hayal ediyor. Bu fiziksel düşünme yöntemi, felsefik bakış açısını somut bir gerçekliğe dönüştürüyor. Metal kablolara asılan kumaş yüzeyler, doğrudan yatay pozisyona geçmeyi engelleyen, diyagonal yönlenişler tanımlıyor. Kullanıcının bir anlamda havada kaldığı ortam, kişileri daha çok hareket etmeye, pozisyon değiştirmeye ve böylece bedenlerini adapte ederek yeni diyagonal duruşlar denemeye davet ediyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: