Özden Demir’in “Muhafaza” Sergisi Adahan İstanbul’da

Özden Demir’in mekan ve bellek konularını ele alan ilk kişisel sergisi Muhafaza, Adahan İstanbul / -1 Galeri’de açılıyor. Sanatçının video, şiir ve enstalasyon çalışmalarına yer veren sergi 5, 9 ve 22 Haziran’da gerçekleşecek performans işine de ev sahipliği yapacak. 5 Haziran akşamı 18.00'da açılacak olan sergiyi ziyaret etmek için son gün ise 23 Haziran.

asbestle iştigallere karşı
odada dev bir dalga çıkardı fırtına
masal bu ya, ciğerlere su serpildi
fiiüüüüüüü füüuüuuüuüuüuüuüuuuüuüüuuü
cam çözüldü, kum toprağa sızdı
üzerinde tavuskuşları
ruhumuza el fatiha fısıldadı

denizdi cam/camdı çıplak/çıplaktı hakikat

bir mavi damla idi kırılganlığımız
ihtiyaç halinde kırıldı içimizdeki deniz

Muhafaza, “Otoportre, Diğer Portreler ve Şeyler” isimli videoyu merkeze alıyor, anlatısını bu videoda geçen hikayelerin dolayımında kuruyor. Video, anne evinde, arka pencereden görünen bir apartmanın aylar süren yıkımının hatırlattığı bir çocukluk anısı ile başlıyor. Rüya-kurgu arasında kaybolmuş bu hatıra ve çekim anında gerçekleşen bir kaza, yeni karşılaşmalar, tesadüflerle beraber bir içe bakma halini tetikliyor.

Muhafaza belleğin izini anonim mekanlarda sürüyor. Bu anonim mekanlar, kimi zaman sıradan bir apartman dairesine çıkan merdivenler, bir pencere pervazı, kimi zaman ise eski bir filmde görülen bir oda olarak karşımıza çıkıyor. İşler, bu evler, odalar veya yıkıntılarda bir tür oto-analiz arayışına işaret ediyor. Kişisel olduğu kadar kolektif hafızanın da izlerini taşıyan bu arayış süresince ve sonunda ortaya çıkanlar, denizden gelen bir seste, bir eşikte, tekrar eden bir görüntüde ya da şiirde vücut buluyor; fiziksel olanın ötesinde, rüyanın, hatıranın ve bilinçdışının mekanında muhafaza ediliyorlar. Muhafaza, anlatısına temas eden kişiyi bu kırılgan alana, kendi sığınağına çağırıyor.

Muhafaza mekanında, Özden Demir’in Failbooks işbirliği ile sergi kapsamında ürettiği, şiir ve görsellerden oluşan “Dönem Ödevi” isimli yayını da edinebilirsiniz.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: