Renkli Hayaller Yurdu

Yurt yapısı, çeşitlenen oda kurgusu, renkli mekan tasarımı ve ortak alan çözümleriyle öğrenci yurdu sıradanlığını eğlenceli bir yaşam alanına dönüştürüyor.

Konforist Edu.Suites erkek öğrenci yurdu projesi, İstanbul'un Eyüp ilçesinde, 7.500 m2 kapalı, 1.000 m2 açık olmak üzere toplam 8.500 m2 alan içerisinde yer alan iki bloktan oluşuyor. Yurt odalarını ise dört, üç, iki ve tek kişilik, VIP ve Suit olarak tasarladık. Odaların içinde bulunan dolaplar, mutfak nişleri ve yatak kompartımanları, renklerle ve harflerle ayrılıyor, böylelikle kişiye özel alanlar oluşturduk ve mekan içerisindeki düzen de sağlanmış oldu. Odalarda yer alan yatak kompartımanlarının alt bölümünde, öğrencilerin bavul, yorgan gibi eşyalarını depolama ihtiyaçlarını giderecek çekmeceler yer alıyor. Yataklara taktığımız ışık geçirmeyen blackout stor perdeleri de öğrencilere özel bir yaşam alanı oluşturmak için kullandık. VIP odaları ise tamamen ev kurgusunda; bu odalarda yaşayan öğrenciler 4+1 ya da 3+1 tipindeki bir evin konforundan ve tüm olanaklarından yararlanabiliyorlar. Özel salonu, tam teçhizatlı mutfağı, terasları, çift lavabolu banyolarıyla öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için gerekli tüm detaylar düşünüldü. Bununla birlikte, Suit odalar da aynı anlayışla, iki ayrı oda rahatlığı sunuyor; ortak bir banyo ve mutfak nişi ile diğer işlevler sağlanıyor.

fotoğraflar: furkan uyan - teleferik
bodrum kat planı
1. kat planı
2. kat planı
çatı katı planı

Konforist Edu.Suites erkek öğrenci yurdu projesi, öğrencilerin konaklayacağı bir yurt yapısı olmanın yanı sıra, içerisinde sosyalleşebilecekleri kafe, Gentlemans Club, hobi mutfağı, spor alanları, sauna, masaj odası, sinema salonu, oyun alanı, etüt odası, bilgisayar odası, barbekü alanı gibi sosyal faaliyet alanlarını da barındırıyor. Bununla birlikte, öğrencilerin herhangi bir sağlık problemi yaşaması durumunda ilk müdahalenin yapılabileceği bir revir de yurt içerisinde yer alıyor. Projenin her noktasında ve odaların içinde mekanları daha eğlenceli hale getirmek amacıyla hem esprili hem de bilgilendirici görseller kullandık. Görseller, öğrencilerin çamaşır yıkama ve ütüleme gibi ihtiyaçlarının giderildiği çamaşırhaneyi bile eğlenceli bir hale getirdi. Kafe bölümündeki görsellerde öğrencilerin gelecekteki meslekleri yansıtıldı: Tesla, Mozart, Bruce Lee, Steve Jobs, Gandhi gibi dünyayı değiştiren ve şekillendiren insanları, öğrencilere onlardan biri olabilme ihtimalini vurgulamak istediğimiz için andık. Her mekanı, kendi içerisindeki özel konseptiyle eğlenceli, yol gösterici ve öğrencilerin kendine güvenmesi için motive edici, yaşayan bir bütünün içinde fakat aynı zamanda ayrı üniteler halinde tasarladık.

Etiketler:

İlgili İçerikler: