Şehir Dağı

Kuzey Kutup Dairesi’ne 130 kilometre uzaklıkta konumlanan bir kentin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan proje yaz-kış aktif bir kentsel mekan sunuyor.

İsveç’in Pitea şehrinde gerçekleştirilen proje sunduğu katlı otoparkın yanı sıra, yaz ve kış aylarında farklı kullanımlarla zenginleşen amfi bölümü ile aktif bir kent mekanına dönüşüyor. Şehir dağı anlamına gelen Stadsberget olarak adlandırılan beş katlı yapı 228 araç kapasiteli otopark alanına sahip. Güney cepheden inen amfi bölümü yazın popüler bir buluşma noktası haline geliyor ve konser gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Kış aylarında ise kar altında kalan amfi kızak kayılabilecek bir yamaca dönüşüyor.

fotoğraflar: åke eson lindman
vaziyet planı
1. kat planı
5. kat planı

Bölgenin ormancılık kültüründen dolayı yapılı çevrede baskın hale gelen ahşap kullanımı, yapının cephesinde ortaya çıkıyor. Karaçamdan elde edilen ahşap tercih edilen cephe çizgisel, tekrarlı ve geçirimli bir doku oluşturuyor. Cepheye yerleştirilen aydınlatma sistemi hem iç mekanlara ışık sağlıyor hem de yapının dışarıdan algısını belirliyor. Yapının kendisi, hava karardıktan sonra bir tür şehir aydınlatmasına dönüşüyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL