Şişme Strüktürler İçin Yeni Bir Yöntem

MIT Media Lab, Tangible Media Group araştırmacıları tarafından geliştirilen teknoloji, şişme strüktürlerin üretimi için alternatif bir yöntem sunuyor. AeroMorph projesi; plastik, kağıt ya da kumaş gibi malzemelerin üzerine, belirlenen 3 boyutlu formu oluşturmak için işlenecek olan özel desenlerin üretilmesini sağlıyor. Desen üzerinden birleştirilen katmanların oluşturduğu keseler şişirildiğide, iki boyuttan üç boyuta son derece kolay bir şekilde geçiş sağlanıyor. Birleştirme işlemi, standart bir CNC makinasının ucuna yerleştirilen ısıl yapıştırma başlığı ile gerçekleştiriliyor.

Son derece ulaşılabilir malzemeler kullanılarak uygulanabilen yöntem, üç boyuta geçerken gerçekleşen katlamanın yönü ve açısına kesin olarak karar verilebilmesini sağlıyor. AeroMorph yazılımı, malzemenin yönelimlerini kontrol ederken çizgi, yay ve elmas olmak üzere 3 geometrinin kombinasyonunu kullanıyor. Örneğin, elmas geometrisinin oranlarını değiştirmek, strüktürün o çizgiler etrafında ne kadar keskin bir şekilde eğileceğini değiştiriyor.

Kullanıcının istediği kadar deneme gerçekleştirmesine olanak veren yazılımda en son karar verilen deseni, CNC makinalarında sıklıkla kullanılan DXF formatında almak mümkün oluyor. Isıl yapıştırma kısmı robotik bir kol yardımıyla olduğu gibi manuel olarak da uygulanabiliyor.

Yerleştirmeler ve pavyonlar gibi mimari kullanımların yanı sıra teknolojinin, paketleme tasarımı ve giyilebilir teknoloji ürünleri alanlarında da kullanılması öngörülüyor. Proje ekibi, MIT araştırmacıları Jifei Ou, Mélina Skouras, Chin-Yi Cheng, Nikolaos Vlavianos, Felix Heibeck, Jannik Peters ve Hiroshi Ishii’nden oluşuyor. Ekip, uygulamanın daha büyük ölçeklerde gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacak araştırmaların yapılaması üzerine üretici bir firma ile çalışıyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: