Açık Sınıf

Öğrencilere yaşadıkları çevreyi bizzat değiştirmenin mümkün olduğunu deneyimleme fırsatı veren proje, onların istekleri doğrultusunda şekillen çok kullanımlı bir sınıf mekanı sunuyor.

Matthew Springett ve Fiona MacDonald tarafından yürütülen Made in Oakfield projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim mekanı, yaşları 11 ile 16 yaşında değişen öğrencilerin katkılarıyla inşa edildi. Oakfield Okulu’nda hayata geçirilen tasarla-yap projesi, karar alma aşamasına katılmanın yanı sıra çevremizi şekillendirecek mekanları bizzat üretmenin de mümkün olduğunu öğrencilerle birlikte deneyimle fırsatı sunuyor.

Made in Oakfield, okul,sınıf, katılımcı mimarlık, ek bina,

Öğrencilerin modeller üreterek fikir geliştirdiği atölye sonucunda ortaya çıkan, hem açık hem de kapalı kullanılabilecek bir mekan beklentisi, tasarımı şekillendiren ana ilke olmuş. Öğrencilerin bir diğer isteği de etrafı gözleyebilecekleri bir kule sahibi olmakmış. Mimarların bu beklentileri karşılayacak tasarımı geliştirmesinde ise, çoğunluğu deneyimsiz ve gönüllülerden oluşacak bir ekibin elde hazır malzeme olmadan bir hafta içinde inşayı tamamlayacak olması etkili olmuş.

Kulübeye benzer sınıfın yüksek mekanını tek yönde eğimli bir çatı örtüyor. Mekanın hem açık hem de kapalı olarak kullanılmasını sağlayan dört adet yukarı açılır kapı bulunuyor ve bu kapılar açık konumdayken aynı zamanda ön tarafı gölgeleyen bir örtüye dönüşüyor. Gözetleme kulesinin çatısı ise ters yöne eğim yapıyor ve bakışı geniş bir pencere ile arka tarafa çeviriyor. Ahşap iskelet ve kontraplak kullanılarak inşa edilen yapı, su geçirmez yeşil boya ile boyanmış. Ekip daha sonra projeye güneş panelleri ile yağmur suyu toplama sistemi eklemek istiyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL