Brüt Beton Zarafeti

Sanatçı ve tasarımcı bir çift tarafından gerçekleştirilen proje, brüt beton yüzeylerin başrole geçtiği özgün bir yaşama alanı meydana getiriyor.

Meksiko’da tasarlanan proje, şehrin modernist ve brutalist yapılarından esinlenirken, kaba dokusunu sergileyen brüt beton strüktür hem cephe hem de iç mekan tasarımının ana unsuru haline geliyor. Heykeltıraş Pedro Reyes ve moda tasarımcısı eşi Carla Fernandez’in hem ev hem de ofis olarak kullanmak üzere dönüştürdükleri yapıda beton yüzeylerde tercih edilen farklı doku yoğunlukları birbirini tamamlayan bir kompozisyon oluşturuyor.

fotoğraf: edmund sumner

Aslen mimarlık eğitimi alan Reyes ve eşi, Coyoacán bölgesinde yer alan yapıyı satın aldıktan sonra dört ay boyunca evin duvarlarını yıkmış, kapılarını sökmüş, döşemelerini çıkarmış ve yapının orijinal beton strüktürü üzerinde dokular ortaya çıkarmış. İki kat yüksekliğindeki kütüphane, üst balkon ve bu iki seviyeyi birbirine bağlayan merdiven ise sonradan eklenmiş. İkili, yeni eklenenin eski ile ortak bir dilde buluşmasını amaçlamış. Kütüphane yanına yerleşen ana yaşam alanı ise çift tarafından tasarlanan mobilyalar ile kurgulanmış. Zeminde ise düzensiz şekillerde kesilmiş koyu renk taş kaplamalar kullanılmış.

Beton kirişlerin taşıdığı cam tavanın altında bir zamanlar bulunan havuz üzeri kapatılarak su deposu olarak kullanılmaya başlanmış. Alan ise çiftin cüruf briketi kullanarak inşa ettiği piramit ile bölünüyor ve bir yanda atölye olarak kullanılacak bir alan yaratırken diğer yanda bitkilerle zenginleşen bir avlu oluşturuyor. Yapının üst katında ana yatak odası, iki çocuk odası ve banyo bulunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: